Līdz ar Eiropas Parlamenta rašanos radās arī vienotās Eiropas partijas, kas būtiski atšķiras no līdzīgām partijām atsevišķās valstīs, tomēr tām ir daudz kopēja.
Eiropas Parlamenta partijas tiek ievēlētas vai nu uz ikvienas dalībvalsts reģionālās bāzes kā piemēram Itālijā, Lielbritānijā un Beļģijā, vai arī uz nacionālo partiju bāzes kā Francijā, Spānijā, Austrijā, Dānijā, Luksemburgā un citās. Vācija pielieto miksēto modeli.
Vēlēšanu tiesības ir ikvienam Eiropas Savienības dalībvalsts iedzīvotājam vecumā no 18 gadiem. Pastāv pilnīga vienlīdzība vēlēšanās starp dzimumiem, rasēm utt. Dažās dalībvalstīs- Beļģijā, Luksemburgā un Grieķijā, vēlēšanas ir obligātas. Līdz ar Māstrihtas līguma pieņemšanu, ikviens ES iedzīvotājs, kurš dzīvo citā valstī, var balsot par savas valsts partijām.
Eiropas Parlamentā tā locekļi sēž nevis nacionālajās delegācijās, bet gan politiskajās grupās, kādās tie ievēlēti. Parlamentā ir astoņas politiskās grupas un nelīdzdarbojošās (non- attached) partijas. Šīs politiskās grupas iekļauj pārstāvjus no vairāk nekā simts nacionālajām partijām.…