Tēma: Politika
Definīcijas:
Politika ir nodarbošanās ar valsts pārvaldi, kas pēc sava satura nav nekas cits kā sabiedrības un sabiedrisko procesu pārvaldīšana;
Politika ir process, kurā grupas pieņem kolektīvus lēmumus. Tas, kas šos lēmumus padara politiskus ir to kolektīvais raksturs jeb fakts, ka tie attiecas uz konkrētu grupu un ietekmē to;
Politika ir aktivitāte ar kuras palīdzību konkrētā pārvaldāmā vienībā tiek saskaņotas atšķirīgas intereses, piešķirot to pārstāvjiem (dažādo interešu pārstāvjiem) daļu varas, proporcionāli šo interešu nozīmei sabiedrības labklājības un izdzīvošanas kontekstā.
Politikas funkcijas:
Sabiedrības veseluma un stabilitātes nodrošināšana;
Kopīgās darbības efektivitātes nodrošināšana;
Pārvaldīšana un regulēšana;
Politiskā socializācija.
Politikas subjekts
Politikas subjekts ir politikas, kā sabiedrības pārvaldīšanas procesa aktīvs dalībnieks.
Politikas subjekta svarīgākas īpašības ir
1) autonoma apziņa - spēja patstāvīgi apzināties sevi, savu vietu apkārtējā pasaulē un pasaules pielāgošanas iespējas savas eksistences vajadzībām;
2) griba – spēja mobilizēt savus garīgos un fiziskos spēkus mērķu sasniegšanai,
3) pastāvēšanas izredzes, kas piešķir jēgu viņa mērķiem sabiedrības ietekmēšanā;
4) komunikācijas ar sabiedrību, kas ļauj viņam to ietekmēt.
Politikas subjekts un objekts
Politikas objekts ir sabiedrība un sabiedriskie procesi, kuri pakļauti politikas subjekta mērķtiecīgai un efektīvai ietekmei, bet kuriem nav savas apziņas un gribas, tātad rīcības izvēles patstāvības.
Politikas struktūra:
Politikas horizontālā dimensija aptver sociālās dzīves nozares;
Horizontālās dimensijas iedalās 2 lielās daļās – ārpolitika un iekšpolitika, kuras attiecīgi pakļaujas sīkākam dalījumam, piemēram ārpolitiku iedalot ārējā ekonomiskajā un drošības politikā.
Politikas vertikālās dimensijas strukturēšanā galvenais kritērijs ir politikas mērogs;
Visbiežāk tiek apskatīts valstiskais jeb nacionālais līmenis un administratīvo teritoriju jeb vietējais līmenis. Politika var tikt apskatīta pagasta, pilsētas, valsts, reģiona vai starptautiskā līmenī.
2. Lekcija kursā politoloģijas pamati
Tēma: Valsts
Definīcija
Valsts ir sabiedrības teritoriāla organizācija, kas ar publiskas varas (sistemātiskas institucionalizētas vardarbības) mehānisma palīdzību pārvalda sabiedrību, valdošās sociālās grupas interesēs saskaņojot visas sabiedrības, dažādu sociālo grupu un atsevišķu indivīdu centienus.
…