17.7. Apdares palīgmateriāli.
Krāsošanas darbos lieto dažādus palīgmateriālus: šķīdinātājus, atšķaidītājus, sikatīvus, špaktelēšanas tepes, logu un jumtu tepes, gruntis u.c.
Šķīdinātāji ir šķidrumi, ko pievieno krāsām vēlamās konsistences iegūšanai. Atkarībā no lietojuma izšķir eļļas krāsu šķīdinātājus (benzīnu, lakbenzīnu, terpentīnu), gliftāllaku, gliftālkrāsu, bitumenlaku un bitumenkrāsu šķīdinātājus (solventnaftu, terpentīnu), perhlorvinilkrāsu šķīdinātājus (acetonu u.c.), līmes krāsu un ūdensemulsijas krāsu šķīdinātāju (ūdeni).
Atšķaidītājus izmanto biezberzto krāsu viskozitātes samazināšanai un sauso minerālkrāsu atšķaidīšanai. Atšķirībā no šķīdinātājiem atšķaidītājos plēvi veidojošās vielas ir tādā daudzumā, kas nepieciešams kvalitatīva laku un krāsu pārklājuma iegūšanai. Par atšķaidītājiem lieto pernicas un dažādas emulsijas.
Sikatīvi ir taukskābju sāļu šķīdumi organiskajos šķīdinātājos. Tos 5...8 % (pēc masas) pievieno pernicām vai eļļas krāsām, lai paātrinātu to plēves izžūšanu.
17.7.1. Tepes.
Logu un jumtu tepes ir pastveida vielas, ko lieto, iestiklojot logus un ielokojot skārda loksnes jumta segumā. Tepes izgatavo no dabiskās pernicas, krīta, mīnija un svina baltā. Tām ir laba ūdensizturība un plastiskums.
17.7.2. Gruntes.
Gruntis ir materiāli, kas nodrošina krāsojamās virsmas un pārklājuma adhēziju. Pirms krāsošanas ar eļļas krāsām par grunti parasti lieto eļļas krāsu, kas atšķaidīta ar pernicu vai šķīdinātāju, bet pirms krāsošanas ar līmes krāsām izmanto vitriola grunti, kuras sastāvā ietilpst saimniecības ziepes, līmes šķīdums, pernica, vara vitriols un krīts.
17.7.3. Špaktelēšanas masas.
Špaktelēšanas tepes ir cietējošas, plastiskas vielas, ar kurām nolīdzina krāsošanai paredzētās virsmas. Atkarībā no lietotās krāsas veida izšķir ģipša, līmes, eļļas un lakas tepes.
…