Vārds psiholoģija grieķu valodā apzīmē - mācību par dvēseli (psihi) jeb zinātni par psihisko rosību likumiem.
Empīristi dibinās vienīgi uz novērojumiem un eksperimentiem un nepēta dvēseles būtības, bet gan viņas parādības (fenomenus), pārdzīvojumus un rosības.
No eksperimentālās psiholoģijas viedokļa dvēseles jēdzienā ietilpst to psihisko pārdzīvojumu un rosību virknējumu kopritumi, kuri atspoguļojas mūsu apziņā un ir izpētāmi eksperimentālā ceļā. Psiholoģijas uzdevums pastāv psihisko rosību un kop ritumu likumu atrisināšanā un sistematizēšanā.
Pēteris Birkerts. 1923.gads.
Psiholoģija ir zinātne par psihi, respektīvi, psihiskajiem procesiem un šīs zinātnes mērķis ir psihisko parādību izprašana un izskaidrošana, ko viņa panāk attiecīgos faktus un atziņas krādama, pārbaudīdama, sistematizēdama un psihisko parādību likumus izvezdama.
Runājot par psihi, P.Birkerts atzīst, ka noteiktu atbildi par psihes dziļāko būtību zinātne tobrīd vēl nevar dot. Taču tas apstāklis, ka psihes dziļākā būtība nav izpētīta, vēl nav pietiekošs iemesls, lai psihi ierindotu iedomāto mistisko, pārdabisko parādību pasaulē. Pieskaroties psihes jēdziena un problēmas skaidrošanai, autors atzīst, ka šī zinātne "jau šodien var dot daudz skaidras atbildes, izteikt daudzas patiesības, kuras daudz ko noskaidro jautājumā par dvēseles būtību un ļauj pieiet tā atrisināšanai daudz tuvāk kā senāk".…