1. Nosaukt un raksturot lugas tēmu:
Lugā stāstīts par vecāku un bērnu savstarpējām attiecībām, kura bieži nav tik mīļa kā vajadzētu būt. Šajā lugā atspoguļotas trīs ģimeņu attiecības. Mikus un viņa tēvs ir ļoti mīloša, saprotoša ģimenīte, kaut arī viņi ir divi vien. Krustiņa ģimenē valda daudz saspīlētākas attiecības. Šajā ģimenē ir gan tēvs, gan māte, gan dēls Krustiņš un viņa audžu māsa Ilze. Trešā ģimene – Matilde un Inķis, krodzinieks, mīloši, saprotoši un godīgi savstarpējās attiecības.
2. Raksturot lugas iekšējo un ārējo konfliktu:
Šajā lugā atspoguļoti gan iekšējie, gan ārējie konflikti. Visspilgtākais un dramatiskākais ārējais konflikts norisinās starp Krustiņu un viņa māti, kad Krustiņš atklāj patiesību par parādu Matildes tēvam – Inķim.
„(..)Māte: ”Tu domā attaisnoties un parādi visu savu nekrietnību, tu nekrietnais, nepateicīgais cilvēks!”
Krustiņš: „Tāds, kā še stāvu, par tādu tu mani esi padarījuse. Es sajūtu par to tādu pateicību, kāda tev pienākas: māt, es tevi ienīstu!””
Krustiņam, galvenajam varonim, ir arī ļoti spēcīgi iekšējie konflikti. Viņam nav stingra rakstura, uzņēmības. „ Krustiņš: „Nemīļo manis, es esmu slikts cilvēks... Pazudis cilvēks... Ak, es esmu tik nelaimīgs, tik nelaimīgs!””
Viņš it kā saprot, ka ir „pazudis cilvēks”, taču īsti nesaprot, kas pie tā vainojams un nedara neko, lai vairs tāds nebūtu... „ Krustiņš: (izmisis kliegdams) ”Tēv – es esmu nekrietns cilvēks!”...
…