Конспект
Искусство, культура и история
Личности
Ričards Overijs "Diktatori. Hitlera Vācija un Staļina Kri...-
Ričards Overijs "Diktatori. Hitlera Vācija un Staļina Krievija"
Hitlera Vācija
Celtniecības programmu Hitlers saistīja ar plašāku projektu tā sauktās Volksgemenschaft (tautas kopības) izveidei.
Hitlers deva priekšroku jaunam ar modernu šoseju tīklu saistītam ciema un pilsētas sajaukumam (Gotfrīds Feders 1939. g. Grāmatā „Die nueu stadt (Jaunā pilsēta)” + Alberts Špērs „Stadt X” – parki un mežainas platības)
=>
Sakarā ar 37. g. likumu, Hitlers tam pievienoja vēl 17 vietas – Fīrera pilsētas – Minhene, Linca, Hamburga, Nirnberga un Volfsburga. 12 „Gau galvaspilsētas”: Augsburga, Bbaireita, Breslava, Drēzdene, Diseldorfa, Ķelne, Minstere, Štetina, Veimāra, Vicburga / Grāca un Zalcburga pēc Austrijas inkorporācijas 1938. gadā.
Paralēli pilsētbūvniecības programmai notika ekstensīva iedzīvotāju pārvietošanas politika(jo apdraudēja rases turpinājumu).
Varas centru ģeogrāfija tika attiecināta arī uz iekarotajām teritorijām.
Staļina Krievija
1929. gadā vissavienības celtniecības programma – „sociālisma celtniecības ģenerālplāns”
Utopiskā pilsētu plānošana novērsās par labu decentralizētai pilsētai pilnai ar apstādījumiem un parkiem sociālistiskai atpūtai. (Staļingrada)
Uzsvars tika likts uz „celtniecību uz zinātniskiem pamatiem” kā piemērotu materiālistiskai valstij, kas ir apņēmības pilna panākt sociālo attīstību.
Dzīvojamie nami tika projektēti ar koplietošanas telpām un kopīgu bērnu audzināšanu.…
Hitlera Vācija Tautas zāle (volkshalle) Kopš 1937. gada Berlīnes mākslas akadēmijas izstāžu telpās glabājās 30 m garš makets, atainojot, milzu maģistrāli caur Berlīnes centru. Šoseja ar nolūku tika projektēta 120 m platumā (platāka par Elizejas laukiem) uz tās atrastos lielākā triumfa arka uz tās 117 m augstajām sienām granītā būtu iekalti 1,8 milj. uzvārdu. Maģistrāles vidū bija novietots gigantisks kongresu nams. Par pamatu tā veidolam bija skice, ko Hitlers pats bija zīmējis 20. gadu vidū. Celtne stieptos 290 m augstumā (Padomju pils tik un tā būtu augstāka) Tā plašajā sanāksmju zālē 200 tūkst. vietu. (vajadzēja kļūt par pasaulē lielāko pulcēšanās vietu) 74 m augstais kupols ar diametru 250 m būtu bijis 7x lielāks nekā Romas Svētā Pētera katedrāles kupols. Tautas zāles projektu atlika līdz ar kara sākumu, lai ar trim miljoniem spaidu darbos atdzītu ārvalstu strādnieku to realizētu pēc uzvaras. 1945. gadā Berlīnē makets pazuda, to nolaupīja vai tas sadega. Staļina Krievija • Maskava tika uzskatīta par pasaules sociālisma centru, jauno Jeruzalemi, kurā ideāla sabiedrība apdzīvotu ideālu pilsētu. o Staļina apstiprinātajā Maskavas plānā senā pilsēta tika raksturota kā ļaunākais „barbariskās Krievijas kapitālisma” upuris. Viņš stipri pukojās, ka tik daudz ielu un laukumu bija veidoti neproporcionāli. Staļins stāvēja aiz divām centrālās komitejas rezolūcijām (1930. g. Pret eksperimentāliem dzīves stiliem un 1931. g. Pret tā saukto „formālismu” arhitektūrā – modernisms (vācu Bauhaus Desvas skolas paraugi) ). Daudzi modernistu priekšlikumi atspoguļoja pēcrevolūcijas Krievijā uzviļņojušo daudz aptverošāko kultūras eksperimentu vilni un māksliniecisko utopismu. Staļins šos iztēles augļus tomēr atraidīja kā „sīkpilsoniskus” 1930. gadā Centrālā komiteja izveidoja komisiju Maskavas komunālās saimniecības uzlabošanas izpētei, Staļins apmeklēja visas sēdes. Beigās komisija apstiprināja vairākus lielos projektus (par kanāla būvi Maskavas savienošanai ar Volgu(1933. – 1937. zeki) , par Maskavas metro (1932 – 1935. – pirmie 12 km, zeki) un Maskavas centra pārbūves ģenerālplānu(pirmās jaunās ēkas – 1935. – 1939, Staļina monumentālisma punkts – 40. gadu beigās uzslietās augstceltnes, kurām par pamatu ņemta Staļina skice.)) – Staļina plāns. 1935. gada 10. jūlijā Staļins un Molotovs parakstīja centrālās komitejas rezolūciju „Par Maskavas rekonstrukcijas ģenerālplānu” (tā bija programma desmitgadei, kas paplašinātu galvaspilsētas platību vairāk kā divas reizes) Tas bija sākums „Staļina plānam,” kas beidzās ar pēdējo utopisko celtni – Maskavas universitāti, ko sāka būvēt 1949. gadā un pabeidza Staļina nāves gadā (1953. gadā). Maskavā projekti tika īstenoti pilnīgāk nekā Berlīnē.
- Hobs, Loks, Ruso, Sjejes, Herders, Markss, Hēgelis
- Latvijas tiesību vēsture. Jautājumi un atbildes
- Ričards Overijs "Diktatori. Hitlera Vācija un Staļina Krievija"
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Hobs, Loks, Ruso, Sjejes, Herders, Markss, Hēgelis
Конспект для университета2
-
Latvijas tiesību vēsture. Jautājumi un atbildes
Конспект для университета39
-
Latvijas tiesību vēsture
Конспект для университета25
-
Rietumvalstu un ASV ekonomika monopolistiskās konkurences periodā (19.-20.gadsimta mija)
Конспект для университета3
-
Aristotelis "Poētika"
Конспект для университета5