Cilvēku roku ādas un dzīvnieku ādas mikroflora un tās loma uz ādas.
Mikroflora ir kādai noteiktai videi raksturīgs mikroorganismu kopums.
Mikroorganismi, kas patstāvīgi mitinās uz cilvēku ādas veselam organismam nav kaitīgi, un tiem ir pozitīva ietekme. Lipīdu slānītis uz ādas ir dabiskā dzīves vide normālai ādas mikroflorai – baktērijām, kuras aizsargā mūsu ādu no patogēnajām baktērijām. Lielākais vairums mikrobu tiešā kontaktā ar ādu nekļūst par patstāvīgiem mikroorganismiem, jo sviedru dziedzeriem piemīt antimikrobiālas īpašības. Galvenie mikroorganismi,kas uzturās ādā ir Propionibacterium acnes, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus, Corynebacterium xerosis, Pityrosporum spp. (fungi), Candida spp. (fungi).
Bet, ja ādas izturība mazinās (ieskrambājumi, sasprēgājumi, lobīšanās, vitamīnu trūkums), tad stafilokoki var kļūt par iekaisuma un strutojuma cēloni.
Normālā mikroflora stimulē imūnās sistēmas darbību, to nemitīgi kairinot. Par normālās mikrofloras nozīmi var pārliecināties eksperimentos ar sterilajiem jeb bezmikrobu dzīvniekiem, kuriem ir ļoti vāja imūnā sistēma, jo tā nesaņem pastāvīgu antigēno kairinājumu. Bezmikrobu dzīvniekiem ir samazināta adaptīvās imunitātes aktivitāte.
…