1.tēma Romiešu civiltiesību nozīme,priekšmets, sistēma.
2.Ius Quiritum - sākotnējā romiešu ties.sistēma Kvirītu ties.,tās galvenais saturs bija privātīpašums un dažādi sākotnēji līgumiskie darījumi,kā arī patriarhālās ģimenes ties.,laulības aizsardzība,mantošana u.c. privātties. institūti.Tās tika dēvētas par Romas pils.ties.,jo attiecās tikai uz Romas pils.Par pamatu tām bija ņemti 12.tabulu likumi un vēlākie tautas sapulču,jeb komīciju likumi.
ius civile - Romas republikas laikā blakus Romas pils.ties.sistēmai pakāpeniski veidojās cita privāto ties. sistēma - prētora ties.,kas tika dibinātas uz prētoru (ius praetorium) izdotajiem pamatotajiem aktiem (ediktiem, interediktiem) un viņu admin.rīcību,it sevišķi tiesvedībā. Vecās tiesību normas prētoram nebija ties.atcelt.
ius praetorium - saimn.dzīvei attīstotis Romas valstī radās problēmas,kuras nevarēja atrisināt ar vecajām teis. normām,tādēļ Romas maģistrāti izdeva jaunus un grozīja vecos likumus.Augstākā pers.tajā bija prētoram. Ar laiku uzkrājoties šiem normatīvajiem aktiem veidojās jauna ties. sistēma.
ius honorarium - romiešu ties.autori runājot par maģistrātu radītajām ties.,lietoja vispārīgu apzīmējumu - goda pers.izdotās ties.,jeb maģistrātu ties.
ius gentum - Romas rep.kļuva par tirdzniecības centru un aizvien vairāk privātties. darījumu romiešiem bija jākārto ar svešzemniekiem,kas ieplūda no dažādām zemēm.Vajadzēja normalizēt šīs attiecības,veidojot tautu ties.sistēmu.Tā svešzemniekiem prētora edikti kļuva par ties.attiecību pamatu saskaroties ar romas pils. un arī darījumu veikšanai pašu starpā.
ius naturale - dabisko ties.teorija.Jau Romas valsts pirmsākumos pastāvēja likumi nerakstītā veidā,kas pastāvēja cilvēku apziņā un tika nodoti pēc atmiņas.
usus modernus pandectarum - jaunā tiesību sistēma pēc pandektu sistēmas.
ratio scripta -ties.avoti,kuri pastāvēja rakstveidā (12. tabulu likumi,edikti u.t.)
Romieši savas ties.dalīja divās daļās:
ius privatum - ties.daļa,kuras ņem vērā atsevišķu cilvēku intereses - privātās ties.
ius publicium - ties.daļa,kas skar valsts tiesības,kuras attiecās uz Romas valsts stāvokli.…