Jāņem vērā: uztvert otru cilvēku tādu, kāds viņš; ir svarīgi novērtēt redzēt cilvēka vērtības, prasmes, atrast, kas cilvēkā ir īpašs; svarīgi fiksēt otra cilvēka emocionālo stāvokli. Neverbāli iesaka ieņemt tuvāku distanci, ja iespējams skatīties acīs vai uz to cilvēku, kam to saka; vēlams pieskarties, ja ir labas attiecības savā starpā. Svarīgi verbāli runāt par konkrētām lietām – rīcību, darbību. Svarīgi, ka no sirds to domā, ko saka, jo cilvēki ļoti jūt, ja tas ir mākslīgi. Svarīgi saprast, kas tam otram cilvēkam ir nozīmīgs un par ko ir vērts viņam izteikt atzinību, svarīgi teikt no sevis – ES formā, bet bez liekiem pārspīlējumiem un pompozitātes.
Izšķir uzslavas un iedrošinājumus pozitīvajā atgriezeniskajā saitē. Uzslavās galvenais uzsvars ir uz nobeigumu, kas jau ir lieliski izdarīts. Iedrošinājums ir par pašu procesu, rīcību, darbību, kas tiek veikta, šeit nav svarīgs pats rezultāts. Svarīgi izteikt labo par procesu – ieguldīto darbu, precizitāte, pat tad, ja rezultāts nav perfekts. IR vērtība pati par sevi, ka cilvēks piepūlas, cenšas. Uzslavējot mēs sevi paceļam nedaudz augstāk, jo mēs vērtējam otru.
Pārdomāta kritika un no sirds uzslava uzlabo attiecības, ne tikai bojā, jo palīdz otram augt un pilnveidoties, palīdz izvairīties no kļūdām.
Eksāmenā būs jautājums par konstruktīvu kritiku.…