-
Sintētiskās līmes
SECINĀJUMI
Bez līmes palīdzības nevienu koksnes restaurācijas darbus nevar praktiski iedomāties. Īpašos gadījumos, kur ir paaugstinātas prasības izturībai pret mitrumu un konstrukcijas slodzei, tad tiek pielietotas sintētiskās līmes. Restaurācijā jāpārzin , kad un kādu tieši no sintētiskajām līmēm var lietot, cik ātri tā cietē,pie kādām temperatūrām kūst, cik uguns un salizturīga, gaisa un mitrum- noturīga un visas pārējās tās īpašības. Tādējādi var profesionāli variēt ar šīm sintetiskajam līmēm un līmējāmo materiālu.
Koksnes sintētiskas līmes, ir svarīgas, lai palīdzētu arī koksnes resursus efektīvai izmantosanai. Tā kā lieli koki kļuvuši mazāk pieejami, kokrūpniecība ir izstrādājusi jaunus un inovatīvus koksnes produktus kā alternatīvu. Šie jaunie koksnes produkti izmanto mazāk apaļkokus, un pat kokus, kas citādi būtu sadedzina vai savādak utilizēti. Šīs modernās inženierijas produkti tiek ražoti no koka, un tie ir strukturālas īpašības, līdzīgas tai, kas cietā zāģētā kokmateriālā. Sintetiskās līmes, ko izmanto, lai salīmētu atsevišķus koksnes gabalus, tomēr varētu ietekmēt to ugunsizturību.
Līmju iepakojums ir atkarīgs no klienta vēlmēm un vajadzībām, taču visbiežāk sastopamie iepakojuma veidi ir 0,1-1kg, 3 kg, 10 kg, 28-33 kg iepakojumā (tūbiņās, burkās, kannās, spaiņos) un 1000 kg konteiners, to parasti izmanto rūpniecības vajadzībām. Latvijas tirgum lietojamās sintētiskās līmes piegādā ļoti daudzas pasaulē pazīstamas firmas vācu „Henkel”, somu „Kilto”, franču „Bostik”, itāļu „Mapei”, „Bisson”. Latvija arī ražo sintētisko PVA līmi „Seal”.
…
Koksnes līmēšana jau kopš seniem laikiem ir nodarbinājusi cilvēku prātus. Sākotnēji līmētas koksnes ražošanā bija problēmas - nebija līmes, kas būtu pietiekami izturīga pret mitrumu un temperatūras svārstībām. Šo uzdevumu izdevās atrisināt tikai pagājušā gadsimta 50-tajos gados. Tad pret atmosfēras ietekmi noturīgu sintētisko līmju izgudrošana ļāva attīstīties līmēto koka būvdetaļu rūpnieciskai ražošanai. Līme ir viela vai vielu kompozīcija, ko izmanto dažādu materiālu savienošanai. Līme var būt šķidrā veidā, pastas veidā vai cietā veidā. Pēc izcelsmes līmes var iedalīt dabiskajās un sintētiskajās līmēs. Sintētiskās līmes satāv no sintētiskiem momomēriem un polimēriem vai to kompozīcijām. Galvenais solis attīstībā, sintētisko līmvielu izgatavošanā, bija fenola 1910.gadā ieviešana. Šajā laika posmā fenola sveķi tika izmantoti jau saplākšņa razošanā. Šie sasniegumi ievērojami uzlaboja sintētiskās līmes attīstību, ļaujot izmantot jaunizveidoto materiālu, kas uzrādīja jaunas līmēšanas īpašības. Šodien, ar dažādām vajadzībām un attīstītām tehnoloģijām pagatavo jaunas sintētiskās līmes. Tomēr, izmaksas ziņā tas ir dargākas, bet cenas dabiskajām līmēm ir zemākas un joprojām biežāk izmanto koksnes restaurācijas tehnoloģijā, jo ir atgriezeniskas. Popularitāti koksnes restaurācijā pirmā vieta ir dabiskām līmēm, bet specifiskos gadījumos, tikai tad, tiek pielietotas sintētiskās līmes, kas ir ķīmiski neatgriezeniskas. Šajā darbā smalkāk izskatīsim un pētīsim sintētiskās līmes īpašības, to pielietojumu koksnes restaurācijas darbā un apkoposim 2014.g piedāvajumu klāstu sintētiskajam līmēm Latvijas tirgū.
-
Līmes
Конспект4 Строительство и строительные работы, Домоводство, ремесленничество
-
Pigmenti
Конспект17 Химия, Физика, Строительство и строительные работы
- Sintētiskās līmes