-
Socioloģija
Arī daudzi citi sociologi līdzīgi Šilzam runā par teritoriju, par iedzīvotāju sastāva papildināšanos galvenokārt bērnu dzimšanas dēļ, nevis imigrācijai, par kultūru un politisko neatkarību. Tomēr visi šie kritēriji ir diskutabli. Pret kritēriju politiskā neatkarība, iebilst arī politologi. Politikas zinātnē lietotais jēdziens nacionāla valsts tiek definēta ļoti līdzīgi. Rezultātā abi jēdzieni „sabiedrība” un „valsts” kļūst gandrīz identiski.
Vācu sociologa Niklasa Lūmana (Niklas Luhmann) sabiedrības jēdzienu mēģina definēt, izmantojot komunikācijas un komunikatīvās sasniedzamības jēdzienu. Tā kā mūsdienu pasaule informācijas, komunikācijas u.c. tehnoloģiju dēļ vairs nepazīst nacionālo valstu robežās, viņš piedāvā runāt par pasaules sabiedrību. Tādā gadījumā atsevišķu valstu (nacionālās) sabiedrības paliek otrajā plānā.
Pēc britu sociologa un filozofa Vilijamsa Autveita domām sabiedrības elementārās struktūras ir ne tikai interpretētas, bet pat nav nekas cits kā vienīgi interpretācijas, simboli, aiz kuriem eksistē īstena dabīgo subjektu pasaule.
Pēc Emīla Dirkema domām sabiedrību raksturo kolektīva – visiem sabiedrības locekļiem kopīga apziņa, ko veido indivīdu mijiedarbības rezultātā radušies kolektīvie priekšstati jeb sociālie fakti, kuri radušies radošās sintēzes rezultātā un tos raksturo objektivitāte un piespiedīgums.
Franko Feraroti kritiskā socioloģija ļoti asi kritizē gan Rietumu gan Austrumu sabiedriskās iekārtas, gan modernos socioloģiskos virzienus un skolas ārēji apolitiskā socioloģija pēc Feraroti domām atrodas valdošo šķiru kalpībā un kalpo tām, kas maksā.
Gustavs Lebons viens no pirmajiem mēģina teorētiski pamatot masu ēras aizsākumus, saistot šo procesu ar vispārēju kultūras pagrimumu.
Herberts Spensers uzsver, ka visgrūtākais ir norobežot socioloģiju un vēsturi, turklāt socioloģija stāv ļoti tuvu bioloģijai. Viņš pirmais mēģināja uzbūvēt socioloģijas teoriju, balstoties uz etnogrāfisko materiālu, rekonstruējot pirmatnējā cilvēka fizisko, emocionālo, intelektuālo, bet jo sevišķi reliģisko dzīvi. Tādejādi socioloģija izvēršas par visaptverošu zinātni.
…
1. Sabiedrības sociālā stratifikācija Sabiedrības noslāņošanās jeb sociālā stratifikācija ir viens no socioloģijas zinātnes pamatjēdzieniem, kas apzīmē sabiedrības sadalīšanu atsevišķos sociālajos slāņos jeb stratos. Sociālā stratifikācija ir jēdziens ko sociologi izmanto, lai aprakstītu analizētu nevienlīdzību starp sociālajām grupām. Sociālā stratifikācija nozīmē sabiedrības hierarhiju pēc vienas vai vairākām pazīmēm, kuras raksturo cilvēku sociālo nevienlīdzību: bagātības, ienākumu, prestiža, varas, vecuma, dzimuma un tautības ziņā. 2. Īsi definējiet sekojošus jēdzienus: Deviance, Demogrāfija, Demokrātija, Denominācija, Diskriminācija, Diferenciālija, Deprivācija 3. Sociālās grupas ir sabiedrības sociālās struktūras elementi – skaitliski ierobežoti, pēc kādām noteiktām formulām vai būtiskām pazīmēm no sociālā veseluma nodalīti cilvēku kopumi. Sociālās grupas iedalāmas: a) Nosacītās (Formālās) – pēc formulām vai statistiskām pazīmēm (piemēram, dzimuma, vecuma, nodarbošanās utt.) no sabiedrības nodalītos cilvēku kopumos, kuru locekļu starpā var nebūt ne tiešu, ne pastarpinātu attiecību. b) Dabiskās 4. Aizpildiet tabulu. Paskaidrojiet. Sabiedrība - tās struktūras pamatā lomu, statusu, normu un institūtu komplekss 5. „Sabiedrība ir ļoti nepieciešams un lietderīgs fenomens ne tikai lai aizsargātos no ienaidniekiem, bet arī lai ietaupītu dažādas lietas” (B.Spinoza). Kādas galvenās cilvēka vajadzības apmierina sabiedrība? Kādi „sabiedrības” jēdziena definējumi liekas jums ievērojamākie? Kāpēc? Sabiedrības jēdzienam ir vairākas nozīmes un to plaši izmanto zinātniskajā literatūrā un ikdienā: „ augstākā sabiedrība” (sociālais slānis), „Amerikas sabiedrība” (ģeogrāfisks veidojums), „viduslaiku sabiedrība” (sabiedrības attīstības vēsturiskais raksturojums) u.c. 6. Aizpildiet tabulu. Paskaidrojiet. Socialoģiskās informācijas vākšanas metodes. Tiešais novērojums Anketēšana
- Socioloģija
- Tiesību socioloģija
- Tiesību socioloģija
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Tiesību socioloģija
Конспект для университета24
-
Tiesību socioloģija
Конспект для университета21
-
Vadības socioloģija
Конспект для университета52
-
Socioloģija
Конспект для университета18
-
Ievads socioloģijā
Конспект для университета14