Spiediens – fizikāls lielums kas raksturo materiāla deformācijas radušos iekšējos spēkus. Ja spēki ir vienmērīgi sadalīti pa dotā materiāla virsmu ar laukumu S, tad ir spēkā formula p=F/S , kur p ir spiediens un F-perpendikulāri virsmai pieliktu spēku summa. Ja spēki nav vienmērīgi sadalīti, tad spiedienu ievieš katram vides punktam. Spiediena mērvienība ir Paskāls [Pa].
Ieslēgtā gāzē spiediens visos virzienos katrā punktā ir vienāds. Spiedienu gāzēs raksturo spēks,ar kādu gāze iedarboja uz vienu sienas virsmas laukuma vienību perpendikulāri virsmai. Mērījumi liecina, ka gāzes spiediena p un tilpuma V reizinājumam ir spēkā skarība pV=const, kas ir spēkā kamēr sistēmā ir pastāvīgā temperatūra. Šo sakarību sauc par Boila –Mariota likumu. Tas nosaka, nemainīgā temperatūrā gāzes tilpums ir apgriezti proporcionāls tās spiedienam.
Tiešā veidā izmerīt spiedienu nevar, tapēc spiediena mērīšanai izmanto sekojošus mēraparātus:
barometru
manometru
vakuummetr
3. Gāzes spiediena mērīšanas metodes
Gāzes spiediena mērīšanai izmanto manometrus, barometrus un vakuummetrus. Manometru var uzskatīt par universālo spiediena mēraparātu, savukārt ar barometru mērī atmosfēras absolūto spiedienu un ar vakuummetru retinātas gāzes spiedienu.…