Brīvā ārējā tirdzniecība – nav nekādu ne politisku, ne ekonomisku barjeru ne preču ievešanai no jebkuras valsts, ne preču izvešanai uz jebkuru valsti. Taču jāatceras, ka tas nenozīmē, ka nav jāievēro preču sanitārie noteikumi, kvalitāte, standartu ievērošana, kā arī dabas aizsardzības prasības. Valstis, kuras piekopj šo politiku, dēvē par ekonomiski atvērtām. Atvērta ekonomika ir vērojama visām ES dalībvalstīm.
Protekcionisms – šīs politikas mērķis ir aizsargāt iekšējo tirgu, ierobežojot importu, kā arī veicināt eksportu, izmantojot speciālus pasākumus. Protekcionisms ir valsts ārējās tirdzniecības politika, kas aizsargā iekšējo tirgu. Tanī pat laikā, netiek aizliegta starptautiskā tirdzniecība. Šī politika ir pilnīgs pretstats brīvajai tirdzniecībai. Protekcionisma politikas instrumenti ir šādi – eksportmuitu atcelšana, subsīdijas, nodokļu atvieglojumi, lēti kredīti.
Pasaules Tirdzniecības organizācijas cenšas panākt protekcionisma iznīdēšanu ārējā tirdzniecībā. Taču daudzas valstis vēl jo projām realizē šo politiku, jo tādējādi var pasargāt savus ražotājus no ārzemju konkurences, taču neaizliedzot starptautisko tirdzniecību. Tādējādi valsts veicina vietējo ražotāju aktivitāti, jo viņi jūtas pasargāti no valsts puses.