Starptautiskās finanšu institūcijas:
• Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka – pēc Eiropas Padomes apstiprināšanas Strasbūrā 1989.g. decembrī Parīzē 1990.g. 29.maijā tika parakstīts Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas (ERAB) dibināšanas līgums un stājās spēkā 1999.g. 28.martā. ERAB galvenais mērķis ir veicināt pāreju uz tirgus orientētu ekonomiku, sekmēt privātās un uzņēmējdarbības iniciatīvas Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs. Banka finansē projekta kreditēšanas un administrēšanas vajadzības, aizņemoties finanšu resursus starptautiskajā kapitāla tirgū.
• Eiropas Investīciju banka (EIB) – nodibināta ar Romas Līgumu 1957.g. EIB misija ir virzīt ES mērķus, nodrošinot ilgtermiņa finansējumu īpašiem kapitālieguldījumu projektiem. Viens no svarīgākajiem EIB mērķiem ir sagatavot kandidātvalstis dalībai ES.
• Eiropas Padomes Attīstības banka (CEB) – tika nodibināta 1956.g. un ir visvecākā starptautiskā finanšu institūcija Eiropā. Banka finansē projektu kreditēšanu, aizņemoties līdzekļus starptautiskajā kapitāla tirgū.
• Starptautiskais Valūtas fonds (SVF)/(International Monetary Fund, IMF) – (http://www.imf.org) ir starptautiska organizācija, kas dibināta 1944. gada jūlijā ANO konferencē Bretonvudsā (Bretton Woods), kad 45 valstu valdību pārstāvji vienojās par ekonomiskās sadarbības sistēmas izveidošanu. Oficiāli SVF pastāv kopš 1945.gada 27.decembra, kad tika parakstīts SVF Vienošanās līgums. Mērķi - veicināt starptautisko monetāro sadarbību, valūtas kursu stabilitāti, valstu ekonomisko izaugsmi un nodarbinātības pieaugumu un nodrošināt īslaicīgu finansiālu palīdzību, ja kādai dalībvalstij radusies nepieciešamība risināt ar maksājumu bilanci saistītas problēmas.
…