Veidojoties globāliem uzņēmumiem, parādās eksteritorialitātes princips iespējamos konkurences noteikumu pārkāpumos. Uzraudzības iestādēm ir grūti cīnīties ar uzņēmumiem, kas rezidē trešajās valstīs, jo īpaši aktuāli tas ir Latvijā, jo mēs bieži esam tikai daudzu pakalpojumu un preču lietotāji un mūsu tirgū ir konstatējamas tikai iespējamo pārkāpumu izpausmes.
Konkurences padome (KP) par prioritārām lietā uzskata tās, kuras uzstāj vislielāko ietekmi uz tirgu. Tās ir aizliegtās vienošanās un dominējošā stāvokļa ļaunprātīga izmantošana.
Tieši šogad KP ir salīdzinoši daudz lietu ierosinājusi pēc savas iniciatīvas. Iepriekšējos gados šādu lietu skaits bija aptuveni 10-20%, šogad jau 30%.Informāciju par šādiem iespējamiem pārkāpumiem gūstam gan no sabiedriskās saziņas līdzekļiem, gan citiem avotiem.
Sūdzēt tiesā ir dārgi un ilgi.
No citu sūdzību iesniedzēju puses dominē ierosinātās lietas par iespējamu negodīgu konkurenci. Pārsvarā šo sūdzību ierosinātāji ir mazie un vidējie uzņēmumi. Daudz iesniegumu ir par negodīgu konkurenci laikrakstu izplatīšanas tirgū, īpaši reģionālo, kur konkurence ir ļoti agresīva. pa šiem gadiem jau ir izveidojusies zināma saimnieciskās darbības prakse, faktiski paražas, kas nosaka, kādai ir jābūt godīgai konkurencei un ar kādām metodēm nedrīkst strādāt. pēc tām uzņēmēji arī vadās. …