Citu baktēriju ierosināti meningīti.
Tuberkulozais meningīts
Atšķirībā no citiem meningīta veidiem tuberkulozes mikobaktērijas ierosinātajam meningītam ir pakāpenisks sākums. Smadzeņu apvalku iekaisums ir sekundārs, parasti tas veidojas pie hematogēnas diseminētas plaušu tuberkulozes formas. Primārais infekcijas perēklis lokalizējas plaušās vai limfmezglos, parasti bronhiālajos.
Saslimšana sākas ar vispārēju vājumu, subfebrilu temperatūru, galvassāpēm, ātru nogurdināmību. Tikai maziem bērniem slimības sākums var būt straujš. Meningeālais sindroms parādās vēlu un uzliesmo pirmās saslimšanas nedēļas beigās. Slimie ir bāli, temperatūra paaugstināta (nav vairs subfebrila), galvassāpes pastiprinās, raksturīgs nemierīgums, miegainība, bradikardija, parādās vemšana, kas nenes atvieglojumu. Otrās nedēļas sākumā parādās simptomi, kas liecina par galvas smadzeņu nervu bojājumu, pirmkārt acu puses- ptoze, anizokorija, izmainīta zīlīšu reakcija uz gaismu( samazināta vai vispār iztrūkst), galvas reiboņi, troksnis ausīs, dzirdes pasliktināšanās, lūpu kaktiņu asimetrija. Trešajā slimības nedēļā attīstās komatozs stāvoklis.
Tuberkulozā meningīta gadījumā stipri izteikti ir veģetatīvie traucējumi- palielināta svīšana, sāktnējo tahikardiju nomaina bradikardija, terminālajās stadijās atkal parādās tahikardija, aritmijas. Cerebrospinālis šķidrums tuberkulozā meningīta gadījumā ir bezkrāsains, citoloģiski pārsvarā ir limfocīti, palielināts OBV daudzums, samazināts Glc un hlorīdu daudzums. Asins ainā leikopēnija vai arī neliela leikocitoze ar neitrofilozi, kas palielinājušies uz samazināta limfocītu fona.
…