Socioloģija [fr. sociologie < lat. societas ‘kopība, apvienība’ + gr. logos ‘mācība’] – zinātne par sabiedrības un tās veidojumu funkcionēšanu, attīstību, sociālajām problēmām (Svešvārdu vārdnīca, 1999:736).
Socioloģija – zinātne, kas pēta sociālās parādības un sociālās attiecības sabiedrībā, atsevišķu sociālo grupu, slāņu, kopību funkcionēšanas un attīstības likumsakarības, tendences un iedarbības mehānismu (Taraškevičs, 1993:7).
Socioloģija ir zinātne, kas pētī sabiedrības likumsakarības un procesus, kas apvieno vai nošķir cilvēkus kā indivīdus un kā grupu locekļus. Socioloģijas sākumi meklējami 19.gadsimtā kā sekas straujām sabiedrības pārmaiņām. Socioloģijas mērķis bija noskaidrot, kas sociālās grupas apvieno, kā arī izprast sociālās norobežošanās iemeslus un spēt šos procesus kontrolēt. Mūsdienu sociologu pētījumi ir vērsti uz sabiedrības makrostruktūru (rasu, etniskās piederības, sociālo slāņu un dzimumu), sabiedrības institūciju (piemēram, ģimeņu) un mikroprocesu (starppersonu attiecību) izpēti, izvērtējot iemeslus to krīzēs (noziegums, šķiršanās).…