Likumā "Par tiesu varu" nostiprinātie lietu iztiesāšanas pamatprincipi uzskatāmi ilustrē likumdevēja vēlmi ar likuma normu starpniecību nostiprināt pilsoniskas sabiedrības attīstībai labvēlīgus tiesvedības apstākļus. Jāatceras, ka ikviens no šiem tiesvedības principiem atklāj un realizē ne vien likumības ievērošans veidu un sabiedribas vispārējo cieņu pret likumu, bet gan plaši atver durvis uz likumības un morāles mijiedarbību. Atliek secināt, cik tiesības ir cieši saistītas ar morāli, un tai pakārtoto ētiku. Tiesvedībā, iztiesājot lietas, jāievēro šādi principi:
1) patiesības noskaidrošanas princips ---17.pants., kas parāda, ka tiesas pienākums ir objektīvi noskaidrot objektīvo patiesību, konstatējot faktus, pamatojoties uz pārbaudītām metodēm.Spriedumiem jābūt iegūtiem likuma noteiktajā kārtībā.
2) likumības princips --- 18.p. noteikts pats pamatu pamats lietas izskatīšanai
3) atklātuma princips; ---lietas tiesā ir atklātas, izskatāmas atklāti, pastāv brīva pieeja personām,ar likuma noteiktajiem ierobežojumiem
4) koleģialitātes princips;---20.p.norāda ,ka lietas izskata koleģiāli tiesās
5) tiesvedības valodas princips; ---21.p.. valsts valodā notiek tiesas sēdes, bet tiesa var pieļaut arī citu valodu, ja piekrīt abas puses, vajadzības gadījumā nodrošina tulka palīdzību
6) aizstāvības princips; ---22.p. nosaka tiesa un garantē valsts aizstāvjus un pārstāvjus noteiktos likumā paredzētos gadījumos.
7) nevainīguma prezumpcijas princips;---23.p. sargā notiesājamo
8) pušu līdztiesības princips; ---24.p. abām pusēm vienādas tiesības veikt noteiktas darbības
9) sacīkstes princips; ---25.p. puses realizē lietas izskatīšanas gaitā savas procesuālās tiesības, veicot noteiktas darbības.…