Toksiskā šoka sindroms ( TŠS) ir akūta un smaga slimība, ko raksturo daudzu orgānu sistēmu bojājums.
TŠS pamatā ir pastiprināta kapilāru caurlaidība, ko izraisa mikroorganismu – biežāk Staphylococcus aureus – producētie endotoksīni. Slimība izpaužas ar pēkšņu ķermeņa temperatūras celšanos, hipotensiju, tūsku, vemšanu, diareju, eritrematoziem izsitumiem uz ādas, daudzu orgānu sistēmas bojājuma sindroms un akūtu respiratoru distresu. Infekciozi toksiskais šoks ir nespecifisks klīnisks sindroms, kas var attīstīties gandrīz visu mikroorganismu – baktēriju, vīrusu, riketsiju, sēnīšu u.c. – radītas infekciju slimības gadījumā.
Pirmo reizi TŠS, kas bija saistīts ar Staphylococcus aureus infekcija bērniem, aprakstīts 1978. gadā. ( Todd un kolēģī, ASV ).
Epidemioloģija:
Katru gadu ASV diagnosticē apmēram 10 000 smagu streptokoku infekciju gadījumu., Lielbritānijā – ap 2000 gadījumu, no tiem apmēram piektā daļa ir saistīta ar TŠS.
TŠS sastopams galvenokārt pieaugušajiem, biežāk sievietēm reproduktīvajā periodā, kuras menstruāciju laikā izmanto augstas absorbcijas tamponus. Straujš TŠS gadījumu skaita pieaugums ASV bija 1980. gadā, ko izskaidroja ar jaunu tamponu ražošanu, tamponu materiāla maiņu. TŠS var attīstīties arī vīriešiem un bērniem. …