4.tēma
4. Iekšējās kanalizācijas sistēmas klasifikācija, iekšējās kanalizācijas sistēmas elementi. Apskatīt Latvijas tirgū pieejamos ražotājus un produktus.
Ēkas iekšējo kanalizāciju ierīko ēkās, kurās ir iekšējais ūdensvads, pie kam ūdens patēriņam jābūt ne mazākam par 60 l/dn uz vienu iedzīvotāju, kas izmanto kanalizāciju. Tas nepieciešams, lai nodrošinātu piesārņojuma pietiekamu atšķaidījumu to transportēšanai pa cauruļvadiem.
Izšķir:
SADZĪVES - notekūdeņu novadīšanai no sanitāri tehniskajām ierīcēm – vannām, dušām, klozetpodiem, mazgātnēm u.c.
RAŽOŠANAS - ražošanas notekūdeņu novadīšanai. Atkarībā no piesārņojuma veida un koncentrācijas, tos var novadīt pa vienu vai vairākiem iekšējiem tīkliem, ja pēc satura, temperatūras, agresivitātes u.c. rādītājiem tie atšķiras un to sajaukšanās nav pieļaujama vai ir nelietderīga. Šādi notekūdeņi, pirms izlaides ārējā kanalizācijas tīklā, ir jāattīra vai jāapstrādā šīs sistēmas vietējās ietaisēs.
APVIENOTĀS - notekūdeņu kanalizācijas sistēmas, kopējai sadzīves un ražošanas notekūdeņu novadīšanai.
IEKŠĒJĀS LIETUS - ūdens notekas, lietus un sniega kušanas ūdeņu novadīšanai no ēku jumtiem.
Iekšējās kanalizācijas sistēma sastāv no sekojošiem elementiem: sanitārtehniskām ierīcēm jeb notekūdeņu uztvērējiem, cauruļvada tīkla (novadcaurulēm, stāvvadiem, kolektoriem, izklaidēm) un vietējām ietaisēm notekūdeņu pārsūknēšanai vai iepriekšējai attīrīšanai.
Iekšējai kanalizācijai ierīko vēdināšanu, ierīces vadu tīrīšanai (revīzijas un noslēgtapas) un nodrošina telpas pret nepatīkamu smaku un kaitīgu gāzu ieplūdi no kanalizācijas tīkla (hidrauliskie noslēgi - sifoni).
Notekūdeņus galvenokārt novada ar pašteci pagalma vai kvartāla kanalizācijas tīklā, no kurienes tie nonāk apdzīvotās vietas ārējā kanalizācijas tīklā.
…