Kādā stilā rakstīt?
Diplomdarba tekstu būtu ieteicams vairākas reizēs pārlasīt, pārrakstīt un uzlabot. Pirms diplomdarba rakstīšanas var ievingrināt roku rakstot kāda cita rakstura darbu, jo rakstu mākslā panākumi ir atkarīgi no laba treniņa.
→ Nerakstīt pārāk garos teikumos, tādējādi lasītājs, lasot darbu, var pazaudēt teikuma domas pavedienu. Ja jums gari teikumi veidojas dabiski, paši no sevis, varat pēc tam tos sadalīt mazākos teikumos. Izvairieties no neatšifrējamiem vietniekvārdiem un garām palīgteikumu ķēdēm. Daudz labāk ir lieku reizi nosaukt teikuma priekšmetu pilnā vārdā.
→ Diplomdarba valodai ir jābūt metavalodai – tādai, kurā ir iespējams aprakstīt un raksturot citas. Akadēmiskajai zinātnes metavalodai ir jābūt saprotamai visiem.
→ Biežāk sāciet jaunu rindkopu. Dariet to tad, kad mainās teksta ritms.
→ Melnraksta variantā var droši rakstīt visu, kas vien iešaujas prātā. Pārlasot pamanīsiet, ka aizrautība var aizvest tālu no pētījuma jautājuma. Diplomdarba mērķis galu galā ir pierādīt hipotēzi, kuru esat izvirzījis darba sākumā, nevis nodemonstrēt, ka zināt visu par visu.
→ Netēlojiet vientuļo ģēniju. Pārliecinieties, vai jūsu rakstīto saprot arī kāds cits, zinātniskais vadītājs vai kāds jūsu draugs.
→ Nav nepieciešams obligāti sākt rakstīt ar pirmo nodaļu. Sāciet ar to daļu, kurai visskaidrākās idejas un visvairāk materiālu. Tādā gadījumā varat iztēloties, ka pirmās nodaļas jau ir gatavas. Esiet droši, jo jums taču ir sastādīts plāns.
→ Jāapzinās, kad lietot funcionālo stilu (lietas tiek nosauktas vispārpieņemtos vārdos, kas nerada pārpratumus) un kad lietot tēlaino stilu. Populārzinātnisku tekstu būtu ieteicams rakstīt funkcionālā stilā, lai visi termini būtu skaidri un nepārprotami, bet reizēm var noderēt kāds tēlainās izteiksmes līdzeklis.
→ Pārdomājiet pieturzīmju lietojumu.
…