KINEMĀTIKA
Kinemātika apraksta materiāla punkta mehānisko kustību, neinteresējoties par tās cēloņiem.
Materiāls punkts ir ķermenis, kura izmēri nav svarīgi kustības aprakstam.
Mehāniskā kustība ir ķermeņa stāvokļa maiņa telpā un laikā attiecībā pret citu ķermeni, kuru izmanto kā atskaites sistēmu un saista ar koordinātu sistēmu un laika atskaiti.
Trajektorija ir līnija, pa kuru kustas materiālais punkts. Tā ir taisne vai līkne.
TAISNVIRZIENA KUSTĪBA.
Ceļš s (m) ir skalārs lielums; tas ir trajektorijas garums.
Pārvietojums (m) ir vektoriāls lielums, kas savieno trajektorijas sākuma un beigu punktus.
Ātrums (m/s) ir vektoriāls lielums, kas raksturo materiālā punkta stāvokļa maiņas straujumu.
Paātrinājums (m/s2) ir vektoriāls lielums, kas raksturo ātruma izmaiņas straujumu.
1)Vienmērīga taisnvirziena kustība.
Tā ir kustība, kuras trajektorija ir taisne, un kuras ātrums .
UZDEVUMI PATSTĀVĪGAI RISINĀŠANAI:
8. Lidmašīna, nolidojusi taisnā virzienā 400 km, pagriežas par 900, un nolido vēl 300 km. Aprēķināt ceļu un pārvietojumu. (700 km; 500km)
9. Materiāls punkts kustas pa aploci, kuras rādiuss ir 2 m. Pusi aploces garuma punkts veic 4 s. Aprēķināt pārvietojuma vidējo ātrumu un kustības vidējo ātrumu. (1 m/s; 1,57 m/s)
10. Vilciens ceļa pirmo pusi nobrauc ar ātrumu, kas ir 1,5 reizes lielāks par kustības ātrumu ceļa otrajā pusē. Kustības vidējais ātrums visā ceļā ir 12 m/s. Aprēķināt ātrumu katrā ceļa posmā. (15 m/s; 10 m/s)
11. Ķermeņa kustības ātrums otrās sekundes beigās ir 2 m/s. Kustība ir vienmērīgi paātrināta. Cik garu ceļa gabalu tas noiet 2 s un 5 s? Cik liels ir ķermeņa ātrums piektās sekundes beigās un vidējais ātrums piecās sekundēs? Uzzīmēt ātruma un ceļa grafikus. Sākuma ātrums vienāds ar nulli. (2 m; 12,5 m; 5 m/s; 2,5 m/s)
12. Vilciens, sasniedzis ātrumu 54 km/h, sāk kustēties vienmērīgi palēnināti ar paātrinājumu -0,4 m/s2. Pēc cik ilga laika tā ātrums samazinās 3 reizes, un cik garu ceļa posmu tas noiet šajā laikā? (25 s; 250 m)
13. Ķermenis vienmērīgā kustībā 5 sekundēs noiet 25 cm, pēc tam sāk kustēties vienmērīgi paātrināti , un nākošajās 5 sekundēs noiet 150 cm. Ar cik lielu paātrinājumu sāka kustēties ķermenis? Uzzīmēt ķermeņa kustības ātruma grafiku. (0,1 m/s2)
14. Ķermenis 5 s kustas vienmērīgi ar ātrumu 3 m/s, pēc tam kustas paātrināti ar paātrinājumu 0,2 m/s2. Cik liels ātrums ķermenim ir pēc 15 s no kustības sākuma? Kādu attālumu tas noiet šajā laikā? Uzzīmēt kustības ceļa un ātruma grafiku. (5 m/s; 55 m)
15. 18 km attālumu starp divām stacijām vilciens brauc ar vidējo ātrumu 15 m/s, pie kam ātruma uzņemšanai tas patērē 2 min, pēc tam brauc ar nemainīgu ātrumu, un ātruma samazināšanai līdz nullei patērē 1 min. Aprēķināt vilciena kustības lielāko ātrumu un uzzīmēt ātruma grafiku. (16,2 m/s)…
Šajā darbā ir iekļauts konspekts par visām vidusskolas fizikā apgūstamajām tēmām, lai pilnvērtīgi varētu sagatavoties centralizētajam eksāmenam fizikā. Darbā ir uzdevumi pēc katras tēmas teorijas un dažādi uzdevumi no iepriekšējo gadu centralizētajiem eksāmeniem.
- Gaismas polarizācija
- Maiņstrāva
- Uzdevumi fizikā
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Maiņstrāva
Конспект для средней школы1
-
Gaismas polarizācija
Конспект для средней школы2
-
Pretestības mērīšana ar tilta palīdzību
Конспект для средней школы1
-
Elektromagnētiskā indukcija
Конспект для средней школы2
-
Inerces elipsoīds
Конспект для средней школы6