Pārspriedums
Satversmes grozījumu tradīcijas Latvijā
Satversme is Latvijas valsts pamatlikums – konstitūcija. Visam ir jāpakļaujas valsts likumam. Tomēr laikam ritot, izmainās prioritātes, cilvēku domāšana, dzīvesveids, tādēļ rodas nepieciešamība pēc likumu grozījumiem.
Uzskatu, ka Latvijas Satversme ir ļoti precīzi izstrādāta sistēma, kas ļauj funkcionāli darboties valstij. Kopumā, kopš Latvijas neatkarības atgūšanas, Satversmes grozījumi tika veikti 9 reizes, kas ir samērā maz. Tie tika veikti, lai pielāgotos un uzlabotu valsts un tās institūciju kopējo darbību.
Lai veiktu grozījumus Satversmē is jāvēršas tiesā, kura nosaka vai konkrētais likuma grozījums ir piemērots valstij.
Par vienu no Satversmes grozījumu tradīcijas daļām ir referendums. Divi referendumi tikai rīkoti šovasar, viens no tiem bija par grozījumiem Latvijas Satversmē. Tas norāda uz to, ka Satversmes grozījumiem vienmēr jāpielāgojas valsts pilsoņu vēlmēm, tiem jābūt labvēlīgiem.
Ir grūti sacīt par konstitūcijas grozījumu tradīcijām, jo būtībā šādu grozījumu nav bijis daudz. Protams, tuvojoties vēlēšanām grozījumus var izvirzīt savtīgu mērķu vadītiem. Turklāt ņemot vērā Latvijas korumpētu tiesu sistēmu, tas ir diezgan rēāli. Tomēr Satversme ir galvenā demokrātiskās valsts sastāvdaļa, tādēļ ir jāpiedalās tās pārveidē – jāizsaka viedoklis, kas, piemēram, izpaužas referendumos.
…