Dažādi faktori, kas veido stresa bufera efektu – hardiness (izturība), sociālais atbalsts, optimisms u.c.
Sociālais atbalsts veic dažādas funkcijas un var būt 1) instrumentāls (materiāli resursi, finansiāls atbalsts), 2) emocionāls (pieņemšana, atbalsts), 3) informatīvs (praktiska informācija problēmas risināšanai, padoms) un 4) piederību apliecinošs (piederības izjūta, iesaiste, kopīga identitāte). Daudzveidīgo funkciju dēļ tas ir ļoti nozīmīgs ārējs resurss stresa pārvarēšanai dažādās situācijās.
Piemēram, bezdarbs ir nedrošības un neskaidrības situācija, kas tikai daļēji pakļauta mūsu kontrolei. Vairāku gadu garumā sekojot līdzi bijušās Austrumvācijas iedzīvotāju veselības rādītājiem, tika atklāts, ka tiem izceļotājiem, kas jaunajā dzīvesvietā atrada darbu, bija mazāk sūdzību un veselības sarežģījumu. Savukārt ilgstoša bezdarba situācijā nozīmīgu lomu spēlēja sociālais atbalsts – ja tas bija nepietiekams, bezdarba situācijā nonākušie cilvēki uzrādīja daudz vairāk sūdzību un veselības sarežģījumu kā strādājošie. Taču tiem bezdarbniekiem, kas pēc pašu vērtējuma saņēma pietiekoši daudz atbalsta no draugiem, ģimenes un citiem sev nozīmīgiem cilvēkiem, veselības rādītāji bija līdzīgi strādājošo grupas rādītājiem (Schwarzer et al., 1994).
Pētījumos atklāts, ka sociālais atbalsts ir saistīts ar augstākiem veselības rādītājiem tieši tādēļ, ka kalpo kā stresa pārvarēšanas resurss (Cohen, 2004). Cilvēkiem, kam stresa situācijās pieejams tuvinieku un draugu atbalsts, ir labāki veselības rādītāji, jo sociālais atbalsts mazina stresa radīto negatīvo ietekmi uz veselību (darbojas t.s. stresa bufera efekts).
…