grā paleozoja notikumi
Agrais paleozojs aptver kembriju (Є; no 570 līdz 510 mln gadu) un ordoviku (O; no 510 līdz 439 mln gadu).
Litosfēras plātņu skaits un izvietojums:
Proterozoja beigās superkontinents Protopangeja sadalījies atsevišķos kontinentālajos blokos.
Kembrijā un ordovikā eksistēja vairāki atsevišķi kontinenti:
1)Gondvana (sastāvēja no Āfrikas viducī, Dienvidamerikas "rietumos", Indijas un Austrālijas "ziemeļaustrumos", Antarktīdas "dienvidos", kā arī nelieliem mūsdienu Ziemeļamerikas un Eiropas fragmentiem)
2)Laurentija (Ziemeļamerika un Grenlande)
3)Baltija (Baltijas vairogs un Austrumeiropas platforma*)
4)Sibīrija (Anabaras-Angaras un Aldanas bloki, kas sadūrās agrajā paleozojā)
5)Kazahija, Ziemeļķīna, Dienvidķīna u.c. nelieli bloki, kuri veido mūsdienu Āziju, agrajā paleozojā bijuši šķirti.
* Baltijas vairogs aptver lielāko Skandināvijas teritorijas daļu, Kolas pussalu, Botnijas līci; Austrumeiropas platforma izvietota uz dienvidiem no Baltijas vairoga un aptver teritoriju no Polijas ZA daļas rietumos līdz Polārajiem Urāliem austrumos, bet dienvidos robežojas ar Kaukāza priekškalniem un Kaspijas jūru (skat. arī 2. tēmu)
Laurentija, Sibīrija, Kazahija un Ķīnas atradās ekvatoriālajā zonā (pēc cita viedokļā, Sibīrija atradusies vidējos platuma grādos ziemeļu puslodē); šiem senajiem kontinentiem raksturīgas siltummīlošo organismu atliekas, seklo jūru karbonātu nogulumi – kaļķakmeņi, dolomīti. Baltija atradās tālu dienvidos – ordovika sākumā tuvu dienvidu polārajam lokam (~ 600 dienvidos), bet vēlāk strauji virzījās uz Z: ja kembrijam un apakšējam ordovikam Baltijā ir raksturīgi smilšakmeņi un mālainie nogulumi ar samērā nabadzīgu faunu, tad sākot ar vidējo ordoviku griezumā parādās vairāk kaļķakmeņu, kuros griezuma apakšdaļā fosiliju ir samērā maz, bet augšējā ordovika griezums sastāv no biezākiem slāņiem, kuros arī organismu daudzveidība un paleobiomasa ir lielāka, tātad, Baltija strauji virzījās uz ziemeļiem, jau ordovika vidū nonākot siltāka klimata joslā. Gondvanas ziemeļdaļa (Austrālija, Antarktīda) atradās pie ekvatora, bet dienviddaļa (Rietumāfrika, Dienvidamerikas ziemeļrietumi) – dienvidpola tuvumā.
…