PREMJERMINISTRS. |
| У Вас есть возможность посоветовать оценить это эссе своим друзьям
|
|
24.02.2010. |
Jebkurai valstij ir savi vadītāji, sava augstakā vara, likumi un valsts vadītāji. šobrīd mūsu valsti vada V.Zatlers un Ministru prezidents V.Dombrovskis.
Latvijas Republikas Ministru prezidents ir Latvijas Ministru kabineta vadītājs, valsts premjerministrs. Oficiāli tā ir trešā augstākā valsts amatpersona pēc Valsts prezidenta un Saeimas priekšsēdētāja, tomēr politiskās ietekmes ziņā šis ir pats nozīmīgākais amats Latvijā.Ministru prezidenta amats nav savienojams ar kādu citu algotu amatu valsts vai pašvaldību dienestā, izņemot Saeimas deputāta un mācībspēka amatu izglītības iestādēs. Tāpat Ministru prezidenta amatā esoša persona nevar nedz ieņemt amatu, nedz darboties privātos uzņēmumos vai iestādēs, kas saņem no valsts līdzekļus vai gūst peļņu no valsts. Ministru prezidents nevar saņemt no valsts pasūtījumu un koncesijas.
Laikā līdz 1934. gadam Ministru kabineta darbību regulēja 1925. gada likums par Ministru kabineta iekārtu. Tas noteica, ka Latvijā darbojas 9 ministrijas – Ārlietu, Finanšu, Iekšlietu, Izglītības, Kara, Zemkopības, Satiksmes, Tautas labklājības un Tieslietu ministrija.
Līdz 1934. gada 15. maijam Latvijā nomainījās 18 Ministru kabineti.
1934. gada 15. maijā Kārļa Ulmaņa vadībā notika valsts apvērsums. Saeima tika atlaista un politisko partiju darbība apturēta. Ministru kabinets īstenoja ne tikai izpildvaras funkcijas, bet bija kļuvis arī par likumdevēju, pilnībā pārņemot Saeimas funkcijas.
1990.gadā pavasarī Augstākā padome pieņēma likumu “Par Latvijas Republikas Ministru Padomes sastāvu”, kas noteica, ka Ministru padomes sastāvā jāizveido 19 ministrijas. Ministru padomes sastāvu veidoja Ministru padomes priekšsēdētājs, divi viņa vietnieki, ministri un valdības lietu ministrs, kura pārziņā bija valdības aparāts.
Pēc pilnīgas Latvijas neatkarības atjaunošanas 1991. gada augustā notika valdības reorganizācija. Ministriju skaits tika samazināts līdz 16. Ministru padomes priekšsēdētāja vietnieku un valdības lietu ministra amati tika likvidēti, bet tika nodibināts valsts ministra postenis.
Augstākā padome noteica valsts varas de facto atjaunošanai pārejas periodu, kas beidzās ar Latvijas Republikas Saeimas sasaukšanu. Pēc 5. Saeimas ievēlēšanas 1993. gadā pilnīgi tika atjaunota 1922. gada Satversme, līdz ar to valdība atguva “Ministru kabineta” nosaukumu un pamatu darbam tradicionālās parlamentārās sistēmas ietvaros. 1993. gada 16. jūlijā tika pieņemts likums “Par 1925. gada 1. aprīļa likuma “Ministru kabineta iekārta” atjaunošanu” (kopš 1996. gada 1. jūnija šis likums saucas “Ministru kabineta iekārtas likums”), kas nosaka Ministru kabineta sastāvu.
No 1993. gada Latvijā ir nomainījušās 13 valdības, un Ministru prezidents Valdis Dombrovskis šobrīd vada četrpadsmito Ministru kabinetu.
Kā pilntiesīgu kabineta locekli Ministru prezidents var kabinetā aicināt vienu Ministru prezidenta biedru un vienu vai vairākus ministrus īpašiem uzdevumiem. Ministru prezidenta biedra un īpašu uzdevumu ministru kompetenci nosaka Ministru kabinets. Ministru prezidents var iecelt amatā valsts ministru. Ministru prezidents papildus saviem tiešajiem pienākumiem var uzņemties arī vienas ministrijas pastāvīgu vadību.
Ministru kabinets savus pienākumu sāk pildīt pēc tam, kad to ir atbalstījusi Saeima uzticības balsojumā. Atsevišķiem ministriem un valsts ministriem, kurus Ministru prezidents amatos ieceļ vēlāk, nepieciešams īpašs Saeimas lēmums par uzticību.
Ja es būtu Ministru prezidenta amatā,tad vispirms rūpētos tieši par to, lai saliedētu Ministrijās strādājošos cilvēkus! Jo šodienas situācija parāda, ka mūsu Saeimā viss šķeļas un nav kopīga mērķa.Katram savs mērķis, katram savi darbības principi, tādēļ sekmīgi darba rezultāti ir knapi pamanāmi.
Ja vēlamies mainīt pasauli,mums katram jāsāk ar sevi... |
Оценка публики:
Для того, что-бы оценить эссе:
- Зарегистрированные пользователи Atlants.lv (авторы) могут оценивать эссе бесплатно, для этого нужно авторизироваться;
- Незарегистрированным пользователям необходимо отослать СМС с текстом AT W1993 и оценку от „1” (наименьшая оценка) до „5” (наивысшая оценка) на номер 1800, например, AT W1993 4. Услуга доступна клиентам LMT, Tele2 и Bite. Цена СМС: 0,50 €.
Назад
|