Ievads
Autoceļš un uz tā notiekošā automobiļu plūsmas kustība rada sarežģītu nejaušu notikumu kompozīciju, kas mainās gan laikā, gan telpā. Iepriekš nenosakāmi ceļa garumā mainās ceļa elementi, kā arī visi automobiļu kustību raksturojošie kritēriji. Tas ir saistīts ar dažādām reljefa formu kombinācijām, patstāvīgām nejaušām klimata apstākļu izmaiņām, cilvēka līdzdalību transporta procesā, iepriekš nenosakāmu automobiļu plūsmu savienošanās uz ceļiem. Visu minētie faktori ir saistīti ar transporta plūsmu veidošanos.
Valsts galveno autoceļu un pilsētu maģistrālo ielu caurlaides spēja vairumā gadījumu ir pietiekama, tomēr daudzās vietās tā tuvojas maksimāli iespējamajai. Lielākajās pilsētās vislielākās problēmas jau šodien sagādā vairāklīmeņu šķērsojumu trūkums un nerekonstruētie krustojumi vienā līmenī, kuros nav kanalizēta satiksme un nav nodrošināta inteliģenta satiksmes regulēšanas sistēma, kas liek autobraucējiem arvien vairāk zaudēt laiku satiksmes sastrēgumos. Valstī ir ievērojams skaits vienlīmeņa dzelzceļa pārbrauktuvju ar augstu automašīnu un vilcienu satiksmes intensitāti, kas pazemina satiksmes drošību un paildzina autotransporta kustības laiku.
Automašīnu skaits, kuras var izbraukt pa ceļu noteiktā laika periodā – caurlaidspēja – ir atkarīga no to ātruma, ceļa apstākļiem un satiksmes organizācijas līmeņa. Caurlaidspēja nav viennozīmīgs parametrs, kurš raksturo ceļu, tā var mainīties plašās robežās. Izšķir sekojošus caurlaidspējas veidus kā ceļu raksturojumus:
• Maksimālo teorētisko caurlaidspēju, kuru nosaka aprēķinot to pēc viena tipa automobiļu idealizētas kolonnas kustības teorijas labvēlīgos ceļa apstākļos (taisns, horizontāls ceļa posms ar sausu, raupju segumu) pēc dinamiskā uzdevuma formulām;
• Praktisko tipisko caurlaidspēju – lielākais automašīnu skaits, kuru spēj izlaist ceļa posms pie faktiski esošā uz tā transporta plūsmu kustības režīma labvēlīgos laika apstākļos. Katra ceļa posma caurlaidspēja ekspluatācijas apstākļos var mainīties plašās robežās atkarībā no laika apstākļiem, kustības sastāva un no kustības organizācijas.
…