Secinājumi
Darbā tika noteikts ķīmiskā elementa un automašīnas akumulatora EDS, spaiļu spriegums un iekšējā pretestība atkarībā no ārējās pretestības. Dati tika apkopoti tabulās un grafikos.
Lai gan otrā darba uzdevuma ietvaros tiek pieņemts, ka EDS un iekšējā pretestība nemainās atkarībā no cauri avotam plūstošās strāvas vērtības, kas ir tikai tuvinājums, grafiks ir gluds un līdzīgs literatūrā dotajam. Par to var pārliecināties, redzot, ka, kad pretestība tiecas uz bezgalīgi lielu, tad spaiļu spriegums tiecas uz sākumā noteikto EDS vērtību. Pie mazām pretestības vērtībām ķīmiskais elements ātri izlādējas, līdz ar to nav iespējams pārliecināties, vai stāvoklī, kad ārējā pretestība sakristu ar iekšējo, tad spaiļu spriegums sastādītu pusi no EDS vērtības. Nomērot EDS darba beigās, var secināt, ka EDS vērtība ir samazinājusies un neietilpst kļūdu intervālā, līdz ar to tas noteikti iespaido tālākos datus.
Aplūkojot 2.grafiku, var secināt, ka iekšējā pretestība ir stipri atkarīga no ārējās pretestības. Tomēr uzskatu, ka šis grafiks nav veiksmīgs, jo pirmkārt, kļūdu intervāli ir lielāki par paša mērījuma vērtību, otrkārt, joprojām rezultātus ietekmē fakts, ka EDS nav konstants, bet gan laikā samazinās, treškārt, mērījumu nolasīšanas laikā ķēde uzsila, līdz ar to ir iespējamas iekšējās pretestības izmaiņas, kas saistītas ar materiāla uzsilšanu.
Iekšējās pretestības kļūda tika rēķināta ar ievietošanas paņēmienu. Kļūdas lielāko komponenti sastāda spaiļu sprieguma un EDS vērtības kļūda. Līdz ar to darba kvalitātes uzlabošanai, būtu nepieciešams izmantot precīzāku voltmetru. EDS kļūdu nav iespējams novērst, jo ķīmiskais elements darba gaitā izlādējas.
…