-
Statistikas datu apstrāde
1. Piemērs. Ņemsim funkcionāli saistītus datus y=f(x), kas Ms Excel lapā ir doti apgabalā B3:C8 (5. att.). Aprēķināsim visas vienādojumu sistēmā (32) nepieciešamās summas, kas Ms Excel lapā ir parādītas apgabalā C9:K9. Pirmās piecas summas C9:H9 ir jāizkārto sistēmas matricas veidā, kā to prasa vienādojumu sistēma (32), un tas ir parādīts apgabalā C11:E13. Pēc tam ir jāaprēķina šīs matricas C11:E13 inversā matrica. Inverso matricu var aprēķināt tikai kvadrātveidīgām matricām, kurām rindiņu un kolonu skaits sakrīt. Mūsu gadījumā rindiņu un kolonu skaits ir 3. Lai aprēķinātu kādas matricas inverso matricu brīvā Ms Excel lapas vietā vispirms ir jāiezīmē arī apgabals 3x3. Mūsu gadījumā tas ir izvēlēts I11:K13. Apgabala iezīmēšanu sāk ar I11, lai tā paliktu pēc iezīmēšanas kā iezīmētā apgabala aktīvā rūtiņa. Tad padod komandrindu Insert/Function... . Atvērtajā logā, laukā „Or select a category:” izvēlas „Math & Trig”, bet laukā „Select a function:” izvēlas funkciju MINVERSE un padod komandu OK. Tad atveras logs „Function Arguments”, kuram laukā „Array” ir jādod arguments. To dara sekojoši: Pieturot piespiestu peles kreiso taustiņu, apzīmē apgabalu, kurā atrodas matrica (mūsu gadījumā C11:E13). Logā „Function Arguments” laukā „Array” ir jāparādās C11:E13. Pēc tam padod komandu Ctrl+Shift+Enter (to dara ar kreiso roku vienlaicīgi pieturot taustiņus Ctrl un Shift, bet ar labo roku nospiežot Enter). Logā „Function Arguments” nespiest OK. Pēc šīm darbībām apgabalā I11:K13 tiks aprēķināta inversā matrica.
Tālāk inversā matrica ir jāsareizina ar sistēmas (32) brīvo locekļu matricu, kuru vispirms ir jāizveido. Piemērā (5. att.) šī matrica ir izveidota apgabalā E15:E17 no summām I9:K9. Kad brīvo locekļu matrica ir izveidota, izvēlamies apgabalu, kurā atradīsies aprēķinātie koeficienti A, B, C. Piemērā tika izvēlēts apgabals H15:H17. Līdzīgi rīkojamies kā pie inversās matricas aprēķināšanas, iezīmējam apgabalu H15:H17 un tad padodam komandrindu Insert/Function... , tikai laukā „Select a function:” izvēlas funkciju MMULT. Tagad logā „Function Arguments” kā „Array1”,pieturot peles kreiso taustiņu, parādam inverso matricu I11:K13, bet kā „Array2”, dodam brīvo locekļu matricu E15:E17. Padodam komandu Ctrl+Shift+Enter. Apgabalā H15:H17 būs aprēķinātie koeficienti A, B, C.
Tālāk laukā L3:L8 pēc formulas (29) aprēķinam funkcijas y=f(x) y vērtības un kolonā M laukā M3:M8 aprēķinam noviržu kvadrātus kā formulā (30), bet rūtiņā M9 noviržu kvadrātu summu S (formula 30).
Tagad ir iespējams konstruēt grafiku y=f(x), kā argumentu uzrādot datus B3:B8, bet kā funkcijas datus C3:C8 un L3:L8. Datus C3:C8, kas ir eksperimentālie dati, uzdod zem „Chart sub-type:” kā punktiņus grafikā, bet datus L3:L8, kas ir teorētiskie dati, uzdod zem „Chart sub-type:” kā nepārtrauktu līniju (skatīt grafiku zem tabulām).
…
Metroloģija ir mācība par mērīšanu. Mērīt – nozīmē salīdzināt kādu fizikālu lielumu ar noteiktu etalonu (ierīci. Piemēram, mērot garumu, tiek salīdzināts mērāmā ķermeņa garums ar ierīci (lineālu), kura iedaļas ir atbilstošas noteiktam etalonam (metra etalonam). Mērījumi var būt neatkarīgi un saistīti. Neatkarīgi mērījumi nozīmē to, ka ikkatrs mērījums nav saistīts ar kādu citu mērījumu. Citiem vārdiem sakot, šis mērāmais lielums mērījumu laikā ir konstants. Saistīti mērījumi nozīmē to, ka mērītais lielums ir atkarīgs vēl no kāda cita lieluma un tie mērījumu laikā mainās. Šādus mērījumus parasti attēlo grafiski. Ikkatrs mērījums nekad nav absolūti precīzs. Mērījumiem vienmēr ir mērījumu kļūda. Tāpēc ir jāizvēlas tāda mērījumu metodika, lai kļūdu lielumu varētu pēc iespējas samazināt.
-
Datu bāze
Образец документа5 Компьютеры, программирование, электроника, Статистика
- Lietišķās statistikas 1.laboratorijas darbs
- Statistikas datu apstrāde
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Lietišķās statistikas 1.laboratorijas darbs
Образец документа для университета7
-
Datu bāze
Образец документа для университета5
-
Datu struktūras. Jautājumi un atbildes
Образец документа для университета7
-
Datu aproksimācija
Образец документа для университета4
-
Datu prognozēšana
Образец документа для университета2