7. Secinājumi un priekšlikumi
Darba autores secina, ka lielākā daļa aptaujāto SIVA Koledžas izglītības programmas surdotulks absolventu pēc mācību beigām izvēlas strādāt iegūtajā profesijā. Tas liecina, ka kvalificētu surdotulku skaits Latvijā pieaug.
Pēc aptaujas apkopošanas darba autores secina, ka precīzāku priekšlikumu iegūšanai būtu nepieciešams aptaujāt arī tos SIVA Koledžas surdotulku programmas studentus, kas studiju procesu pārtrauca vai atlika. Tādējādi noskaidrotu precīzāku informāciju vai, piemēram, koledžas mācību darba organizēšana arī varētu būt vainojama mazajā studentu skaitā.
Aptaujas rezultāti atklāj, ka daļu no SIVA Koledžas izglītības programmas surdotulks absolventiem nevar ierēķināt LNS jauno zīmju valodas tulku skaitā, jo viņi šo darbu veica jau pirms kvalifikācijas iegūšanas.
Ņemot vērā, ka surdotulks ir valsts finansēta programma, taču interesentu, kas vēlētos apgūt šo profesiju vēl arvien ir nepietiekami, pēc veiktā pētījuma autores izvirza priekšlikumus:
Jāatrod veids, kā popularizēt surdotulka profesiju. Piemēram: padarīt to prestiža ziņā līdzvērtīgu svešvalodu tulka profesijai; nodrošināt sociālās garantijas; veicināt sabiedrības izpratni par surdotulka profesiju.
Iespējams, jāatrod veids kā mazināt izglītības iestādes iekšējās konfliktsituācijas, lai studenti nevēlētos pamest iesāktās studijas.
Nodrošināt iespēju, pēc koledžas studijas turpināt apgūt bakalaura programmā vai 2.līmeņa profesionālās augstākās izglītības programmā. Tas surdotulka amatu darītu prestižāku un cienījamāku un pozitīvi ietekmētu surdotulka atalgojumu.
…