Prakses laikā, maģistra darba „Tiesību efektivitāte” ietvaros, pētot jautājumu par Dzīvesvietas deklarēšanas likuma efektivitāti tika veikti šādi uzdevumi: informācijas meklēšana, lasīšana, tulkošana un analizēšana saistībā ar maģistra darbu, tiesu prakses analīze, kā arī dokumentu (iesniegumi pašvaldībām par dzīvesvietas deklarācijas anulēšanu, prasības pieteikumus par lietošanas tiesību izbeigšanu utt.) sastādīšana. Pētījuma ietvaros darba autore pētīja jautājumu par Dzīvesvietas deklarēšanas likuma efektivitāti, kurš tika veikts pamatojoties uz spēkā esošā Dzīvesvietas deklarēšanas likumā ietverto tiesību normu un to piemērošanas analīzes pamata.
Pētījuma laikā tika izvērtēti šādi jautājumi:
Dzīvesvietas deklarēšanas likumā noteikto mehānismu atbilstības mērķiem un funkcijām izvērtēšana.
Šī pētījuma ietvaros tika vērtēts, cik loģisks un adekvāts ir katrs likumā iestrādātais mehānisms iedzīvotāju dzīvesvietas deklarēšanas regulācijas mērķu sasniegšanai, kā arī tika izvērtētas Dzīvesvietas deklarēšanas likuma funkcijas. Šī pētījuma laikā tika konstatēts, ka Dzīvesvietas deklarēšanas likumam ir ne tikai likumā skaidri noteiktais mērķis - panākt, lai ikviena persona būtu sasniedzama tiesiskajās attiecībās ar valsti un pašvaldību, bet arī tā sauktie slēptie mērķi: apzināt iedzīvotāju reālo izvietojumu valstī; pēc iespējas vienkāršot dzīvesvietas reģistrēšanu; dot personai brīvi izraugoties savu dzīvesvietu, kurā dzīvot tai ir tiesisks pamats; panākt, lai ikviena persona būtu sasniedzama tiesiskajās attiecībās ar valsti un pašvaldību. Savukārt, likumā noteikto mehānismu atbilstība tā mērķiem ir vērtēta zemāk.
Dzīvesvietas deklarēšanas likumā veiktie uzlabojumi un statistikas datu analīze.
Nosakot konkrēta likuma efektivitāti tika izvērtēta likuma attīstības gaita, vēsture, tajā veiktie grozījumi. Pētot šo jautājumu, darba autore veica statistikas datu analīzi (pielikums Nr.1 un Nr.2).…