Ievads
Mūsdienās jēdziens „demokrātiska valsts” nav iedomājams bez neatkarīgas tiesu varas, kas darbojas saskaņā ar varas dalīšanas un likumības principu. Tiesas ir elementi, kas realizē valstī tiesu varu, bez kuras valsts funkcionēšana nav iedomājama. Tiesiskas un neatkarīgas valsts gadījumā tiesas ne tikai eksistē, bet atbilst arī tiesu neatkarības principam. Šis princips un vēl daudzi citi, tādi kā atklātuma, objektivitātes un likumības princips, nodrošina taisnīgumu tiesas spriešanas procesā. Jāpiebilst, ka nepietiek vien ar šo principu formālu atzīšanu. Tiesām tie ir jāpielieto arī praksē – tiesību piemērošanā.
Prakses mērķis bija tuvāk iepazīties ar tiesu procesa norisi un uzzināt, kā tiesas realizē procesuālajos likumos ietvertās normas.
Prakses uzdevumi:
1) tuvāk iepazīties ar tiesu ikdienas darbu;
2) izpētīt procesuālās normas;
3) noskaidrot procesuālo noteikumu realizāciju tiesas ikdienas darbā;
4) noskaidrot, kādā veidā tiek ievērotas cilvēka pamattiesības;
5) salīdzināt atšķirības starp civillietu, krimināllietu un administratīvo lietu.
Prakse noritēja Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā, Rīgas pilsētas Centra rajona tiesā un Administratīva rajona tiesā no 2009.gada 8.aprīļa līdz 18.maijam.
Atskaites kopsavilkumā apkopoti secinājumi par vispārējo tiesu principu, Satversmē noteikto pamattiesību un likuma normu ievērošanu, kā arī secinājumi par atsevišķu lietu izskatīšanas specifiku.
…