Mūsdienās neviena tiesiska valsts nevar pastāvēt un funkcionēt bez tiesas, kura ir neatkarīga un padota vienīgi likumam. Tiesu vara ir viens no trijiem valsts varas atzariem, bez kuras nav iespējama varas dalīšanas principa realizācija. Latvijas Republikā tiesu pastāvēšana ir noteikta Latvijas Republikas Satversmes VI nodaļā, tiesu iekārtu reglamentē likums „Par tiesu varu”, bet tiesas spriešanas process noteikts procesuālajos likumos.
Ievadprakses tiesā mērķis ir uzzināt, kā tiesas ikdienā realizē galvenos tiesvedības principus un demokrātiskas tiesiskas valsts principus.
Prakses veiksmīgai izpildei tika izvirzīti vairāki uzdevumi:
apmeklēt tiesas sēdes;
iepazīties ar tiesu varas darbību;
rast iespaidu par tiesnešu un citu tiesu varas institūciju darbinieku darbību;
noskaidrot tiesvedības procesuālo noteikumu realizāciju;
uzzināt tiesību nozaru specifiskās iezīmes;
uzrakstīt prakses atskaiti.
Prakse noritēja Rīgas pilsētas Centra rajona tiesā (Rīga, Abrenes iela 3) un Administratīvajā rajona tiesā (Rīga, Antonijas iela 6) 2008./2009. studiju gada otrajā semestrī.
Apmeklējot tiesas sēdes, tika iegūta informācija par tiesas spriešanas specifiku civilprocesā, kriminālprocesā un administratīvajā procesā. Šī specifika katrā konkrētajā lietā ir aprakstīta prakses atskaites pirmajā daļā. Prakses atskaites otrajā daļā ir aprakstīts kā tiesās tiek ievēroti divi no likumā „Par tiesu varu” noteiktie tiesvedības principi un divas Satversmē personām garantētās pamattiesības.…