Laboratorijas darba mērķis: novērtēt vienas teritorijas vairāku biotopu augu valsts līdzību un daudzveidību un izmantot šos datus lietišķu bioģeogrāfijas uzdevumu risināšanā.
Darba uzdevumi:
1.Aprēķināt floras līdzību trim biotopiem, izmantojot Žakāra līdzības koeficientu
2.Aprēķināt sugu daudzveidības rādītājus (sugu bagātība un Šenona-Vēnera indekss) visiem biotopiem datorprogrammā PC-ORD 5)
3.Veikt netiešo ordināciju ar detrendētās korespondanalīzes metodi datorprogrammā PC-ORD 5 un izveidot divpadsmit biotopu ordinācijas diagrammu, kurā apvilkt savstarpēji līdzīgākos biotopus, izveidojot 2-3 (4) grupas (biotopu tipus), pamatot grupu nodalīšanu.
4.Analizēt iegūtos rezultātus, raksturot savstarpēji līdzīgākos un atšķirīgākos biotopus, un novērtēt , kuri biotopi ir daudzveidīgākie.
5.Izvēlēties 2 biotopus tā, lai to aizsardzība nodrošinātu pēc iespējas lielāki floras un veģetācijas daudzveidības saglabāšanu reģionā; pamatot izvēli
6.Noformēt laboratorijas rezultātus pārskatā
Metode
Šajā laboratorijas darbā izmanto jau 1. Laboratorijas darbā apskatītās metodes (sugu daudzveidības noteikšana ar Šenona-Vīnera indeksu), kā arī 2 jaunas metodes- līdzības koeficientu aprēķināšana un netiešā ordinācija.
Līdzības koeficientus aprēķina matemātiski, un tie izsaka līdzības pakāpi starp 2 teritorijām. Populārākie līdzības koeficienti ir Žakāra koeficients, Sōrensena, Čekanovska un Eiklīda distances koeficients. Šajā laboratorijas darbā sugu sastāva līdzība jāaprēķina ar Žakāra koeficientu. Tā formula ir sekojoša Sj= a/ (a+b+c).…