SECINĀJUMI UN PRIEKŠLIKUMI
1. Aprēķinot tekošā finanšu gada budžetu, tika noteikts, ka viesnīcas budžetu izdevumi pārsniedz ieņēmumus, tie veido – 8 098 LvL (6%) lielu starpību. Kafejnīcas budžeta aprēķinā ieņēmumi pārsniedz izdevumus, tas nozīmē, ka visas izmaksas tiek segtas ar ieņēmumiem, veidojot 6 003 LvL lielu peļņu.
2. Nākamajā finanšu gadā viesnīca turpina darboties ar zaudējumiem, tomēr zaudējumi ir samazinājušies par 3.9 %, mainot izmaksu rādītājus un palielinot ieņēmumus`pareizā virzienā, viesnīca ar laiku var gūt pozitīvu peļņu.
3. Kafejnīca nakamajā gadā turpina darboties ar peļņu, bet rādītāju izmaiņu rezultātā šī peļņa ir mazāka nekā tekošā gada peļņa.
4. Vienai nakšņošanai peļņas sliekšņa cena nākamajam finanšu gadam būs 28.24 LvL.
5. Gultas vietu noslogojums gadā ir ~39%, tas ir atkarīgs no sezonas, pasākumiem un citiem ietekmējošie faktoriem, kas nosaka viesnīcas apmeklējumu.
6. Darbības pirmajos gados ir jāstrādā ar uzņēmuma tēla atpazīšanu, iestājoties nozares asociācijās, veidojot reklāmas materiālus gan novada avīzēs, žurnālos, laikrakstos, gan sociālajos tīklos.
7. Plānojot viesnīcas budžetu ir jāparedz faktori, kas var ietekmēt to izmaiņas (inflācija, personālizmaksu pieaugums, utt.).
8. Uzņēmuma kafejnīcas finanšu daļa ir peļņas nesošā, bet viesnīcā ir jāplāno izmaksu izmaiņas, lai varētu sākumā segt visas izmaksas un vēlāk gūt peļņu, mērķis ir izmaksas=izdevumi.
…