Ģeometriskais abstrakcionisms
Ģeometriskais abstrakcionisms ir racionāls, ar savu noteiktu analītisku domu. Ģeometriskajam abstrakcionismam raksturīga dažādu ģeometrisku formu (kvadrātu, rombu, ovālu u.c.), krāsu laukumu, taišņu un lauztu līniju kombinēšana un savstarpējās attiecības. Ģeometriskajā abstrakcionismā nav tādas krāsainības kā abstraktajā ekspresionismā, jo ģeometriskais abstrakcionisms sekoja idejai par vispārīgo veselumu, nepievēršoties atsevišķajam un detalizētajam.
Ģeometriskais abstrakcionisms sāka attīstīties un kļūt pazīstams Eiropas mākslinieku vidū ar apzīmējumu “konkrētā māksla” jau 30. gados; Amerikā tas ieviesās pēc Otrā pasaules kara.
Pīts Mondrians
Pīts Mondrians (īst. v. Pīters Kornēlijs Mondriāns, 1872-1944), nīderlandiešu mākslinieks, ir slavenākais abstrakcionisma virziena pārstāvis, kurš izveidojis abstraktās mākslas jaunu novirzienu - ģeometrisko abstrakcionismu.
Mondrians labi pārzināja filozofiju, bet īpašu ietekmi uz viņu atstāja holandiešu filozofs M. H. J. Šēnmeikers, savukārt kura filozofisko domu bija ietekmējis neoplatonisms. Šēnmeikera iespaidā Pīts Mondrians radīja pats savu teoriju par abstrakcionismu - neoplasticismu.
…