Secinājumi
Tā kā akcīzes nodoklis, kā patēriņa nodoklis ES kopējā tirgū var būtiski ietekmēt konkurences apstākļus starp dalībvalstīm, tad ES-ā ļoti strikti tiek reglamentēti nosacījumi akcīzes nodokļa piemērošanai 3 preču grupām (naftas produktiem, alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem) (Akcīzes nodolis nedrīkst būt zemāks, kā noteikts ES, bet augstāks var būt).
Ņemot vērā to, ka Eiropas Savienība pieļauj, ka dalībvalstis var piemērot akcīzes nodokli arī citām precēm, Latvijā ar akcīzes nodokli fiskālu apsvērumu dēļ tiek aplikti arī bezalkoholiskie dzērieni un kafija.
Esošā ekonomiskā situācija un valdības regulējumi izraisīja legālo akcīzes prču pārdošanas samazinājumu. Palielinot nodokļa likmes, valdībai ir jāspēj nodrošināt, ka nelegālā akcīzes preču tirdzniecība tiek kontrolēta.
Nelegālā tirgus pieauguma tendences ir vērojamas daudzās ES dalībvalstīs, tāpēc akcīzes nodokļa likmju pieaugums ir uzskatāms par pārmērīgu. Nelegālā tirgus pieaugumam ir vairāki negatīvi efekti – tas ietekmē valsts ekonomisko stabilitāti, rada nevienlīdzīgas konkurences apstākļu, samazina nodokļu ieņēmumus un veicina noziedzību.
Jau sākot ar 2012.gadu degviela Latvijas benzīntankos pārsniedz 1eiro litrā. Augstās naftas cenas ir nopietns šķērslis ekonomikas izaugsmei ne tikai Latvijā, bet arī pasaules globālai ekonomikai. Tās ierobežo iedzīvotāju pirktspēju, pārvietošanās iespējas, kā arī draud kāpināt inflāciju. Tomēr Latvija tiešā veidā ietekmēt esošos notikumus nevar.
…