Ilgstošas vemšanas sekas-
kuņģa sulas skābju izraisīti zobu emaljas bojājumi,
neregulāra sirdsdarbība,
muskuļu vājums,
nieru bojājums,
epilepsijai līdzīgas krampju lēkmes.
Caurejas līdzekļu lietošanas sekas-
sāpes vēderā,
zarnu gļotādas un muskuļu bojājums, kas izraisa ilgstošus aizcietējumus.
Ārstēšanas metodes-
Apzinātā uzvedības korekcija - īslaicīgs (16-20 nedēļas) psihoterapijas kurss. Pilnīga izārstēšanās notiek 60 procentos gadījumu. Korekcijas mērķis – mainīt attieksmi pret ēdienu. Ja agrāk sieviete apēda gabaliņu šokolādes un domāja: “Šausmas, es esmu pārkāpusi savas diētas noteikumus, man tūlīt var sākties rijības lēkme!”, tad tagad viņas domas ir savādākas: “Gabaliņš šokolādes – tas ir nieks. Cilvēki nekad neuztraucas par tādiem niekiem. Es arī varu apstāties, kad vien vēlos.”
Pārbaudes terapija. Bulīmiķei liek saskarties ar kārdinājuma vai šoka apstākļiem: viņu aizved uz restorānu vai veikalu, kur letes ir piekrautas ar gardumiem, apģērbu veikalos piespiež viņu pieelaikot peldkostīmus un aktīvi darīt visu to, kas parasti viņai izraisa rijības lēkmes, taču viņai ir jāpretojas kārdinājumam. Ja paciente iztur pirmo pārbaudījumu, tad viņa spēj sakopot spēkus, lai arī turpmāk nepadotos rijības lēkmēm.
Personisko attiecību psihoterapija ārstē bulīmijas iemeslus, kuri slēpjas cilvēcisko attiecību problēmās. Ārsts noskaidro, kā kaitīgie ēšanas paradumi pacientei palīdz pārvarēt stresu. Ja rijība iestājas brīdī, kad cilvēkam vajadzētu justies dusmīgam, tātad, viņš “apēd” savas dusmas vai citas jūtas tā vietā, lai tās izpaustu. Vemšana varētu aizstāt šo emociju “ārējo izpausmi”, kas tiek rūpīgi slēpta.
Fiziski orientētā psihoterapija - kustību terapija, psihodrāma un citas ar ķermeni saistītas metodes, kas balstās uz teoriju par to, ka visas mūsu problēmas atspoguļojas vai sakņojas mūsu ķermenī, un strādājot pie fiziskās attīstības, tās atrisināsies pašas no sevis.
Ārstēšana ar zālēm. Antidepresants “Prosac” ir vienīgais preparāts, kas atzīts par efektīvu bulīmijas ārstēšanā. Pārtraucot lietot zāles, bulīmijas lēkmes mēdz atkārtoties; bez tam, bulīmijas rašanās iemesli nemaz bieži nemaz nav saistīti ar depresiju.
…