Ģimene ir ikvienas sabiedrības pamats. Pirmo ieguldījumu personības attīstībā un izaugsmē sniedz ģimene, bet tikai pēc tam skola, augstskola, darbs un dzīve. Personības veidošanos būtiski ietekmē attiecības ģimenē. Mēs mācamies no tām gan apzināti, gan neapzināti, bieži vien dzīvē atkārtojot attiecību modeli, ko esam novērojuši savā ģimenē. Tāpēc īpaši svarīgi, lai ģimenē valdītu saskaņa, draudzīga atmosfēra un uzticēšanās.
Vecākiem ģimenē ir vadošā loma. Viņi ir abildīgi par bērna audzināšanu. Jau no mazotnes vecāki ieaudzina apzināties katra ģimenes locekļa nozīmi un pienākumus. Sakārtotas un mierīgas attiecības ģimenē ikvienam cilvēkam rada prasības pēc tādas pašas vides sev apkārt ikdienā. Vecāki ir balsts, kas bērniem palīdz veidot attiecības ar tuviniekiem vienaudžiem ,skolotājiem.
Vecākiem ir jāatceras, ka lai gan bērnam ir savas iedzimtās īpašības, jau no mazotnes viņš cenšas atdarināt sev tuvos cilvēkus. Bērns lieliski prot uztvert vecāku labās un sliktās īpašības. Tādēļ svarīgi atcerētie – kādi esat jūs paši, tādi būs arī jūsu bērni.
Veselīgas ģimenes pamatā ir sekojoši pamatprincipi:
cieņa,
mīlestība,
iejūtība,
uzticēšanās,
pienākuma sajūta.
Lai vecāki bērniem spētu ieaudzināt cieņas jūtas, vispirms viņiem jāizjūt cieņa vienam pret otru. Nav jācenšas uzspiest otram savu gribu, bet jāmācas iejusties cita lomā. Vecākiem ir jājūt cieņa arī pret savu bērnu.Svarīgi bērnu cienīt par to, ko viņš spēj, jāizceļ viņa labās īpašības un darbi. Bērnam jāstāsta kā palīdzēt un izrādīt cieņu vecākiem cilvēkiem.
Savstarpēja mīlestība ir ikvienas ģimenes pamats. Ik dienas steigā nevienmēr ir laiks izrādīt mīlestības jūtas, jo jāizdara tik daudz sadzīves darbu u tml. Tomēr neaizmirstiet pateikt mīļus vārdus saviem bērniem un tuviniekiem, tie spēj iepriecēt vairāk nekā, kas cits. …