Datortehnikas attīstības vēsture.
Skaitīkļi.Kurus jau pirms diviem tūkstošiem gadu sāka izmantot senajā Babilonijā un Ķīnā.Eiropā tie parādījās apmēram pirms 1500 gadiem. Skaitīkļi tiek izmantoti mūsdienās.
Logaritmu lineāls tika izgudrots 17.gadsimta trīsdesmito gadu sākumā. To savā darbā izmantoja inženieri vēl mūsu gadsimta pirmajā pusē.
Pirmo mehāniskā mašīna aritmētisko darbību veikšanai 1642.gadā izgudroja un uzbūvēja franču filozofs un matemātiķis Blēzs Paskāls.Mašīnas pamatdetaļa bija zobratam līdzīgs veltnītis.
Analītiskās mašīnas prjojektu 1833.gadā izstrādāja angļu matemātiķis Čārlzs Bebidžs. Atbilstoši projektam mašīnai bija jāsatur vadības,aritmētiskā un atmiņas ierīce.Vadību bija paredzēts veikt ar perfokartē-no speciāla papīra izgatavotām kartītēm, kurās caurumu formā kodētas vadības komandas.
Laikā no 1937. līdz 1944. gadam grupa amerīkāņu inženieru Hovarda Eikena vadībā uzbūvēja automātisko skaitļošanas mašīnu MARK-I, kuras pamatelementi bija elektromehāniskie releji.
Pirmais elektroniskais dators tika iedarbināts 1945.gadā. Tā nosaukums bija ENIAC, un tas saturēja 18 000 elektronlapu. Skaitļotājs aizņēma 70m lielu platību un pārējā 150 kW jaudas. Tā darbības ātrumu raksturo šādi skaitļi: 5000 saskaitīšanas darbību vai 360 reizināšanas vai 170 dalīšanas darbību sekundē.
Laikā no 1950. līdz 1980. gadam datorus galvenokārt izmantoja lielās organizācijās un tie tika novietoti tā dēvētajā skaitļošanas centros. Datoru izmantošanu nodrošināja speciāli apmācīti cilvēki.
Pirmais personālais dators tika pārdots 1975. Gadā, un to nosauca par Altair par godu planētai no TV seriāla.
1981. gadā ASV kompānija IBM izgatavoja savu pirmo datoru-IBM PC ,kura uzbūves principi kļuva par standartu personāliem datoriem.
Pašlaik visisplatīvākiem ir personālie datori (PC – personal computer). Personālais dators ir neliela izmēra dators, kuru parasti var novietot uz rakstāmgalda un kuru lieto viens cilvēks.…