Kontracepcija- veids un līdzekļi kā izsargāties no nevēlamas grūtniecības
Hormonālie plāksteri
Kombinētās hormonu tablete
Viena hormonālā tablete
Postkoitālā jeb tablete pēc dzimumakta
Injekcējamā kontracepcija
Kontracepcijas riņķīši
Spirāle
Hormonālā Spirāle
Barjermetodes
Prezervatīvs
Diafragma
Sieviešu prezervatīvs
spermicīdi
Dabīgās metodes
kalendāra metode
Pārtrauktais dzimumakts
skalošana jeb Bidē
Ķirurģiskās metodes
sieviešu sterilizācija
vīriešu sterilizācija -vazektomija
Hormonālie plāksteri
Kontraceptīvais plāksteris ir ļoti plāns un gluds uz ādas līmējams plāksteris (20 cm2), ko lieto, lai izsargātos no grūtniecības. Plāksteris caur ādu asinīs izdala nemainīgu hormonu (progestīns un estrogēns) devu, kas aizkavē ovulāciju, t.i., olnīca neizdala olšūnas, kuras varētu tikt apaugļotas. Plāksteris arī sabiezina dzemdes kakla gļotas, kas apgrūtina spermas nokļūšanu dzemdes dobumā.
Trūkumi - Kontraceptīvais plāksteris neaizsargā no HIV un citām seksuāli transmisīvajām infekcijām.
Blakusefekti - Neliela daļa sieviešu sūdzējās par jutīgumu krūtīs, galvassāpēm, ādas kairinājumu plākstera vietā, sliktu dūšu, sāpēm vēderā, kā arī sāpēm menstruāciju laikā.
Plākstera lietošana var būt bīstama, ja ir asinsvadu trombozes, audzēji, bijis infarkts vai insults, kā arī iestājusies grūtniecība. Arī smēķēšana paaugstina nopietnu, ar sirds asinsvadu sistēmu saistītu blakusparādību iespēju.
Priekšrocības - Plāksteris neatlīmējas pat tad, ja mazgājaties vannā, peldaties, vingrojat vai atrodaties mitrumā. Plāksteris ļauj hormoniem nonākt asinīs caur ādu, neizraisot vemšanu vai caureju. Plāksteris jānomaina tikai ik pēc 7 dienām. Nav nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās.
efektivitāte – 99%.…