Kas var būt par tiesnesi?Par tiesnesi var strādāt tikai Latvijas pilsonis - augsti kvalificēts un godīgs jurists.
Savukārt, par tiesneša kandidātu nevar būt personas:
kuras agrāk sodītas par nozieguma izdarīšanu (neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas);
kuras agrāk izdarījušas noziegumu, bet no soda izciešanas atbrīvotas sakarā ar noilgumu, amnestiju vai apžēlošanu;
kuras sauktas pie kriminālatbildības, bet krimināllieta pret kurām izbeigta uz nereabilitējoša pamata;
par kurām ierosināta krimināllieta un notiek izmeklēšana.
kuras ir vai ir bijušas PSRS vai Latvijas PSR Valsts drošības komitejas, PSRS Aizsardzības ministrijas, Krievijas un citu valstu drošības dienesta, armijas izlūkdienesta vai pretizlūkošanas dienesta štata vai ārštata darbinieki, minēto institūciju aģenti, rezidenti vai konspiratīvā dzīvokļa turētāji;
kuras ir vai ir bijušas ar Latvijas Republikas likumiem, Augstākās padomes lēmumiem vai tiesas nolēmumiem aizliegto organizāciju dalībnieki (biedri) pēc šo organizāciju aizliegšanas.
Kā var kļūt par tiesnesi?
Par rajona (pilsētas) tiesas tiesnesi var iecelt personu, kura:
1) ir Latvijas pilsonis;2) prot valsts valodu augstākajā līmenī;3) sasniegusi 30 gadu vecumu;4) ieguvusi augstāko juridisko izglītību;5) darbojusies vismaz piecus gadus juridiskajā specialitātē;6) nokārtojusi kvalifikācijas eksāmenu.
Uz Augstākās tiesas tiesneša amatu var pretendēt rajona (pilsētas) tiesas tiesnesis vai apgabaltiesas tiesnesis, kuram ir vismaz otrā kvalifikācijas klase.
Papildus tam uz Augstākās tiesas tiesneša amatu var pretendēt persona, kurai ir 15 gadu kopējais darba stāžs augstskolas tieslietu specialitātes akadēmiskā personāla, zvērināta advokāta vai prokurora amatā un kura ir nokārtojusi tiesneša otrās kvalifikācijas klases eksāmenu.
…