Nodokļu sistēmas teorētiskais apskats
Nodoklis ir ar likumu noteikts obligāts maksājums valsts budžetā vai pašvaldību budžetos (pamatbudžetā vai speciālajos budžetos), kas nav maksājums par noteiktas preces iegādi vai pakalpojuma saņemšanu un nav soda naudas, pamatparāda palielinājuma naudas un nokavējuma naudas maksājums, kā arī nav maksājums par valsts kapitāla vai tā daļas izmantošanu.
Efektīvas nodokļu sistēmas izveides pamatprincipi.
Ekonomiskā efektivitāte
Nodokļu sistēma nedrīkst izjaukt efektīvu resursu sadalīšanu valsts ekonomikā. Ar nodokļu sistēmas palīdzību var ietekmēt situāciju, kad nepārdomātas situācijas dēļ, kapitāls tomēr aizplūst no valsts, kas negatīvi ietekmē valsts tautsaimniecību.
Vienkārša administrēšana
Nodokļu sistēmai jābūt pēc iespējas viegli un lēti pārvaldāmai. Veidojot nodokļu sistēmu, nepieciešams izvērtēt to administrēšanas kārtību un mehānismu, novērtējot nepieciešamās izmaksas nodokļu iekasēšanai.
Elastīgums
Nodokļu sistēmai jābūt elastīgai, tai ātri jāreaģē uz ekonomisko apstākļu izmaiņām.
Objektivitāte un taisnīgums
Nodokļu sistēmai jābūt korektai attiecībā pret dažādiem nodokļu maksātājiem. Tai jābūt godīgai un jāaptver vienlīdz visi nodokļu maksātāji.
Politiskā atbildība
Politiķu uzdevums ir veidot elastīgu, godīgu, efektīvu un vienkāršu nodokļu sistēmu.
Nodokļu sistēmai jābūt arī saprotamai un stabilai ilgākā laika posmā, lai nodokļu maksātāji varētu pieņemt ilgtermiņa lēmumus.
Nodokļu klasifikācija jeb struktūra
Tiešajos nodokļos – nodokļu veidi, kur apliekamais objekts pieder vai ir attiecināms uz pašu nodokļu maksātāju;
Netiešajos nodokļos – nodokļu veidi, kur apliekamais objekts ir prece vai pakalpojums. …