Latvijas PSR Kriminālkodeksā 3. nodaļā tiek aprakstīti visi iespējamie soda veidi un kā tie tiek izpildīti.
Sodu piemēro, ne vien lai sodītu par izdarīto noziegumu, bet soda mērķis ir arī labot notiesātos un tos pāraudzināt, lai tie godīgi izturētos pret darbu, precīzi pildītu likumus, panākt, lai notiesātie, kā arī citas personas neizdarītu jaunus noziegumus.
Sodu veidi. Personām, kas izdarījušas noziegumus, var tikt piemēroti pamatsodi:
brīvības atņemšana; personas, kas nav Latvijas Republikas pilsonis, izraidīšana no valsts; nometinājums; izsūtījums; tiesības atņemšana ieņemt noteiktus amatus vai tiesības atņemšana uz zināmu nodarbošanos; atbrīvošana no amata; naudas sods; sabiedriskais nopēlums;
obligātā dienesta karavīrus var sodīt arī ar nosūtīšanu uz disciplināro bataljonu;
bez pamatsodiem notiesātajiem var piemērot šādus papildsodus: mantas konfiskāciju; vecāku tiesību atņemšanu; militārās dienesta pakāpes vai speciālā nosaukuma atņemšanu; policijas kontroli.
Izņēmuma soda veids – nāves sods (nošaušana) – kā izņēmuma soda veidu bija atļauts piemērot par slepkavību ar nodomu pastiprinošos apstākļos, bandītismu, darbībām, kas dezorganizē darbu brīvības atņemšanas iestādēs, izvarošanu sevišķi pastiprinošos apstākļos, gaisa kuģa nolaupīšanu sevišķi pastiprinošos apstākļos. Nāves sodam arī bija izņēmuma gadījumi, kad to nevarēja pielietot, piem., grūtniecība un personas, jaunākas par 18 gadu vecumu.
…