Termins "prāta kontrole" tika ieviests pagājušā gadsimta 50. gados saistībā ar pētījumiem par metodēm, kas tika izmantotas, lai manipulētu ar cilvēku domām un uzvedību.
Pētnieki vērsa uzmanību uz to, ka dažos gadījumos cilvēki var mainīt savus uzskatus un uzvedību ārējo faktoru spiediena ietekmē, tādu kā sociālā vide, politiskā propaganda, reliģiskie kulti un citi.
Terminu "brainwashing“ (smadzeņu skalošana) sāka plaši lietot pēc Edvarda Hantera (Edward Hunter) grāmatas "Brainwashing in Red China" publikācijas 1951. gadā. Šajā grāmatā tika aprakstītas metodes, ko izmantoja Ķīnas varas iestādes, lai manipulētu ar cilvēku prātiem un veidotu ideoloģiski viendabīgu sabiedrību.Šis termins ir ieviesies ikdienas psiholoģijā un dažkārt pat tiek lietots zinātniskajā psiholoģijā kā analogs terminam "prāta kontrole". Neraugoties uz to, starp abiem jēdzieniem ir atšķirība.
Termins "brainwashing"nozīmē vardarbību; tas ir saistīts ar atklātu piespiešanu. Turpretī termins "prāta kontrole" liecina, ka tas, kurš ietekmē, tiek uzskatīts par draugu vai padomdevēju.
Kopš tā laika termins "prāta kontrole" ir plaši lietots psiholoģijā, socioloģijā, politoloģijā un citās jomās, lai apzīmētu dažādas metodes un mehānismus, ko izmanto cilvēku domu un uzvedības manipulēšanai…