Leģendas un izplatīšanās
Par kafijas izplatīšanos no Austrumāfrikas caur Eiropu līdz pat Brazīlijai klīst daudz leģendu, teiku un nostāstu. No tām vispazīstamākais ir stāsts par Kaldi, Abesīnijas kazu ganu, kas kādu dienu ievērojis, ka viņa ganītās kazas rotaļājas kā mazi bērni. Viņš atklāja, ka tās mielojas ar sarkanām ogām no kāda krūma, kas aug kalna pakājē. Kaldi arī pats nogaršoja ogas un drīz vien kļuva tikpat draiskulīgs kā viņa kazas. Netālu esošā klostera abats, novērojis šo neparasto rosību ogas devis nogaršot arī mūkiem, kuri pēc tam lūgšanās varējuši pavadīt visu nakti, nemaz neiemiegot.
Ticamāks stāsts par kafijas atklāšanu vēsta, ka tās stimulējošās īpašības atklāja klejojošās ciltis Etiopijas plakankalnē Austrumāfrikā, kas tad arī tiek uzskatīta par kafijas dzimteni. 13.gs. kafija nonāca Sarkanās jūras otrā krastā, un tad arī sākās tās uzvaras gājiens pa visu pasauli. Kafiju drīz vien sāka audzēt visā Medinas un Mekas apkaimē, un līdz 15.gs. tās kultivēšana bija izplatījusies līdz pat Persijai, Ēģiptei, Turcijai un Ziemeļāfrikai. Sākumā ogas tika ēstas veselas vai arī tās sasmalcināja un sajauca ar dzīvnieku taukiem, tad savēla bumbiņās un lietoja pārtikā. Vēlāk ogas tika lietotas par pamatu uzlējumam. Kad tirgotāji kafiju bija ieveduši arī Arābijā, pareģis Muhameds dzēra vīnu, kas bija gatavots no kafijas mīkstās masas.
Kafijas nami un sieviešu tiesības
1554.g. Konstantinopolē tika atvērts pirmais kafijas nams. Venēciju pirmās kafijas kravas sasniedza 1630.gadā un, vispirms Itālijā, tad Anglijā, Nīderlandē, Francijā un Vācijā kafijas nami sāka augt kā sēnes pēc lietus. Anglijā pirmais kafijas nams tika atvērts Oksfordā 1637.gadā, Vācijā – 1677.gadā Hamburgā. Brandenburgā 1888.g. alus patēriņš samazinājās par 60% tikai tāpēc, ka kafiju dzēra gan no rītiem, lai aizdzītu miegu, gan pēc sātīgas pusdienu maltītes, gan arī vakarā – jautrā draugu kompānijā.
Kafijas dzeršanas popularitāte saistās arī ar sieviešu diskriminācijas jautājumu. Viņām sākumā kafijas nami nebija pieejami. Tajos pulcējās tikai vīrieši. 1674. gadā sievietes publicēja petīciju, kurā sūdzējās, ka kafijas nami aizvilina no mājām vīrus un padara tos impotentus. Vīri tam, protams, nepiekrita un maz pamazām kafijas namos savu vietu iekaroja arī sievietes.…