Ja mainītos sabiedrības attieksme, cik strauji gan pieaugtu to klientu skaits, kuri spēj strādāt, atsākt mācības, dzīvot daudz patstāvīgāk. Ja to mēs gribam, mums ir nemitīgi jāiestājas par to, lai pret klientiem izturētos kā pret jebkuru citu cilvēku.
Ir jāsāk ar to, kā speciālisti izturas pret saviem klientiem. (1)
Pašlaik valstī esošā situācija valstī vērtējama kā psihiatrijas pakalpojumu lietotāju galveno pamatvajadzību apmierināšana, kas netiek vērsta uz klientu integrāciju.
Nav vienota darbības modeļa, kas veicinātu psihiatrijas pakalpojumu pilnvērtīgu patstāvīgu uzturēšanos ģimenē vai savā dzīvoklī pēc ārstēšanās stacionārā.
Sabiedrība nav gatava tam, ka psihiatrijas pakalpojumu lietotāji varētu saņemt tādus pašus pakalpojumus kā pārējie sabiedrības locekļi.
Vispārējā sabiedrības stigmatizācija un informācijas trūkums ir galvenie traucējošie faktori klientu integrācijai sabiedrībā. Jebkurš cilvēks kā sabiedrības loceklis ir tiesīgs saņemt nepieciešamos pakalpojumus, pamatojoties uz cilvēktiesībām.(2)
IR JĀVAIRO IECIETĪBA PRET CILVĒKIEM, LAI PASTĀVĒTU DAUDZVEIDĪBA. JA VIENĀ PĻAVĀ ZIEDĒTU TIKAI RUDZUPUĶES BŪTU GARLAICĪGI, VAI NE? BET IR SKAISTI, JA TUR IR GAN MARGRIETIŅAS, GAN RUDZUPUĶES, GAN VĒL CITAS PUĶES. (2)
Rehabilitācija – (re-atkal, habitas - derīgums) pazaudēto spēju atjaunošana.
Rehabilitācija palīdz uzveikt tos fiziskos, garīgos vai psihiskos trūkumus un to sekas, ko cilvēks pats nespēj pārvarēt, kā arī novērš vai mazina invaliditātes draudus, atraisa spējas un spēkus, kā arī ticību sev, kas ļauj cietušajam atrast savu vietu sabiedrībā un darba tirgū.(2)
Rehabilitācijas uzdevums – cilvēkam sevi jāapzinās, jāatgūst ticību sev un dzīvei.
Rehabilitācija ir nepārtraukts process un sākās ar diagnozes uzstādīšanas brīža.…