Pats galvenais saistībā ir nevis stāvokļa konstatējums, bet pienākumu saistību izpilde, un pats izpildes process.
Saistību tiesības veidojas kā attiecības starp konkrētu dalībnieku skaitu. Dalībniekiem jābūt vismaz diviem, bet var būt arī vairāki, piemēram, daudzpusīgos darījumos.
Dalāmo saistību gadījumi ir atkarīgi no priekšmeta lietas īpašībām vai to darbību rakstura, kura veido saistību būtību. Priekšmets var būt aizvietojama un neaizvietojama lieta.
Šiem gadījumiem ir nozīme, lai noskaidrotu:
Īpašuma tiesību pārejas brīdi;
Personu, kura cieš zaudējumus nejauša bojājuma vai tīša bojājuma dēļ;
Saistību izbeigšanos.
Alternatīvas saistības ir, kad parādnieks pēc paša izvēles var veikt vienu no vairākām darbībām, un katra darbība tiek uzskatīta par nepieciešamo izpildījumu.
Fakultatīvas saistības ir, kad parādniekam ir jāizpilda viena darbība, ja tas kļūst neiespējams bez pušu vainas, tas var veikt citu darbību, kas pilnīgi aizstāj pirmo.
Saistības jāizpilda tādas pat summas apjomā, tādās pat naudas zīmēs, kādās tika noslēgtas saistību rašanās brīdī, ja līgumā nav noteikts citādi.
Ja tas netiek pienācīgi darīts, tad strīdi var nonākt izspriešanai arī tiesu instancēs.
Naudas saistībās svarīgu vietu ieņem maksājamie procenti (pēc aizdevuma līguma; par izpildes nokavēšanu).
Zaudējumi naudas saistībās tiek apmaksāti šādā izteiksmē
Procenti + konkrētie zaudējumi;
Zaudējumi sakarā ar valūtas cenas pazemināšanos nokavētā termiņa laikā.
Vērtspapīru saistību pamatā ir vērtspapīri, tie ir dokumenti, ar kuru kaut kādas tiesības ir saistītas tā, ka bez šā dokumenta nav realizējamas un nododamas citai personai.
Vērtspapīru funkciju faktori
Kapitāla koncentrācija(statūtsabiedrību rašanās)
Kapitāla izvešana uz ārvalstīm(vērtspapīru, ārvalstu uzņēmumu iegāde)
Kredītu izsniegšana
Preču apgrozības līdzekļi(pārvadājumi, ieķīlājumi, uzglabāšana, pirkšana)
Norēķinu operāciju veikšana
Vērtspapīru pazīmes
Stingri noteikts dokuments, kura formu nosaka likums, un šīs formas neievērošana parada dokumentu par spēkā neesošu;
Publiskā ticamība, kur par pamatu ir ņemami vērtspapīra zīmē iestrādātie rekvizīti;
Vērtspapīrus raksturo īpašuma tiesību institūti, un to izpausmes veidi ir noteiktas naudas summas, lietas u.c.
Vērtspapīru tiesības var tikt īstenotas, tikai uzrādot vērtspapīra zīmi. Nav pieļaujama vērtspapīru tiesību pierādīšana ar citiem dokumentiem, faktoriem.
Vērtspapīru tiesībām ir abstrakts raksturs. Ja tā ir, tad parādnieka pienākums ir veikt saistību izpildi īstajam vērtspapīra turētājam neatkarīgi no tā valdījuma pamatojuma.
Saistību izpildījumu var stimulēt ar sankciju mehānisma palīdzību, tas ir, ja netiek izpildītas pieņemtās saistības vainīgā puse izmaksā zaudējumus vai līgumā noteikto līgumsodu. Būtiski ir paredzēt abpusējo līgumsodu.
Piem.: ja līgumā tiks noteikts, ka par saistību neizpildi vainīgajam būs jāizmaksā zaudējumi , puses centīsies šīs saistības izpildīt, bet, ja tas līgumā netiks norunāts, tad puses varēs šīs saistības izpildīt nevīžīgi un otrā puse nevarēs pieprasīt, lai zaudējumu tiktu izmaksāti visā apjomā.
Gadījumā, ja līgumā kaut kādi noteikumi nav apzīmēti vai nav skaidri, tad tos nosaka, vadoties no likuma, tiesas vērtējuma vai tiesu prakses, noskaidrojot līgumslēdzēju pušu īstenos nolūkus, balstoties uz līguma tekstu, prasītāja un atbildētāja attieksme.
Saistību tiesību izpildes kontekstā ir jāanalizē to tiesību subjektu uzvedība, kuri izpilda un pieņem izpildes saistības.
…