Baltikas kontinents
Baltika bija sens kontinents, kas radās pirms apmēram 1800 miljoniem gadu un pastāvēja gan atsevišķi, gan kā vairāku superkontinentu daļa no proterozoja līdz paleozojam. Tas veido Austrumeiropas kratona pamatdaļu, kas sastāv no trīs vairogiem: Baltijas jeb Fenoskandijas ziemeļrietumos, Volgas-Urālijas austrumos un Sarmatijas dienvidos.
Baltikas kontinents radies kā Kolumbijas superkontinenta daļa paleoproterozoja ēras beigās pirms apmēram 1,8 miljardiem gadu. Tam sadaloties, mezoproterozoja ēras laikā pirms apmēram 1,5 miljardiem gadu Baltika kopā ar seno Arktikas kontinentu un Austrumantarktikas kratonu veidoja Nenas superkontinenta daļu. Tajā laikā tā atradās netālu no dienvidpola.
Jauns superkontinents?
Pēc 2015. gada 25. aprīļa Nepālā notikušās zemestrīces, kuras upuru skaits pārsniedzis piecus tūkstošus, apliecina, ka tektonisko plākšņu pārbīdes dēļ uz Zemes veidojas jauns milzīgs superkontinents, kas varētu atgādināt pirms aptuveni 750 miljoniem gadu pastāvējušo Rodīniju.
Zinātnieki pētot, kā Indijas un Eirāzijas tektonisko plākšņu sadursme veicina Tibetas augstienes izvirzīšanos un Himalaju kalnu masīva celšanos konstatēja, ka Austrālijas kontinents, kas ir milzīga sala, ar laiku izveidos Amāziju, jo Austrālija virzās pretī Āzijai ar ātrumu aptuveni septiņi centimetri gadā.
…