Tendences transporta nozarē
Transporta apjoms ES ir pastāvīgi palielinājies tādā pašā tempā kā notikusi ekonomikas izaugsme vai pat straujāk – gandrīz 20% pasažieru transportam, 30% kravas transportam.
Gaisa transports attīstās visstraujāk – virs 5% ikgadējais apjoma palielinājums.
Pēdējā desmitgadē autoceļu tīkls ES ir paplašinājies par aptuveni 13000km.
Tendences vides jomā
Autotransporta radītais kaitīgo izmešu daudzums ir būtiski samazinājies, kas izskaidrojams ar ES standartiem attiecībā uz autotransporta izmešiem.
Ar normatīvajiem aktiem reglamentētā piesārņojuma apjoms samazinājies par 24% līdz 35%.
Sākot no 2005. gada tika ieviesti izmešu standarti dzelzceļu lokomotīvēm un iekšzemes ūdensceļu kuģiem.
Starptautiskie standarti attiecībā uz lidmašīnu izmešiem tiek izmantoti jau daudzus gadus un aizvadītā gadsimta 90.-tajos gados tie ir noteikti vēl stingrāki. Tomēr šie standarti attiecas tikai uz izmešiem lidostās un ap tām; netiek ņemti vērā izmeši lidošanas augstumā, kas veicina globālo sasilšanu.
Palielinās siltumnīcas efektu radošo gāzu izmešu daudzums. Vieglie automobiļi ir kļuvuši efektīvāki. Tomēr automašīnu radīto CO2 izmešu samazinājumu kompensēja transporta apjoma palielināšanās. Tā rezultātā autotransporta radīto CO2 izmešu neto apjoms palielinājies par apmēram 20 %.
Aviācija arī ir nozīmīgs un augošs CO2 emisijas veicinātājs. Arvien palielinās gaisa transports, tā ietekme uz klimatu drīz būs lielāka par vieglo automašīnu radīto ietekmi, un ir paredzams, ka līdz 2030. gadam tā būs divreiz lielāka.
Transporta infrastruktūra ietekmē biotopus un bioloģisko daudzveidību, izmantojot zemi, ar trokšņa un gaismas radītajiem traucējumiem, gaisa piesārņojumu un ainavas sadalīšanu. …